С емействата на либийските деца, жертви на епидемията от СПИН, предизвикана според тях от петте български медицински сестри, изключиха каквито и да са преговори за уреждане на случая и настояха за изпълнение на присъдите, предаде агенция Франс прес.
В комюнике, изпратено до АФП в Триполи снощи, семействата критикуват позициите на България и на Европейската комисия и ги обвиняват, че "не зачитат основите на демокрацията по света, включително и независимостта на правосъднатата система в свободните и суверенни страни".
"Изправени пред трагедията на нашите деца и нехайството на света, искаме да бъде изпълнена присъдата на осъдените и отказваме каквито и да са преговори, компромис или сделка в този случай", пише в комюникето, подписано "от семействата и близки на децата-жертви на СПИН-престъплението в Бенгази".
През 2004 г., за да постигне компромис за освобождаването на осъдените, либийското правителство поиска за семействата на жертвите компенсации, равностойни на тези, изплатени от Либия на близките и семействата на жертвите от терористичния атентат в Локърби през 1988 г. България отхвърли предложението.
Българките и палестинският лекар бяха признати за виновни, че умишлено са заразили с вируса на СПИН над 380 деца в детската болница в Бенгази. Шестимата медици, които са в затвора от 1999 г., твърдят, че са невинни, припомня Франс прес.
На 31 май Върховният касационен съд на Либия отложи решението си по обжалваните присъди за българските медицински сестри и палестинския лекар за 15 ноември.