Ф ренската първа дама Сесилия Саркози посети Либия миналия уикенд и отведе в самолета си шестимата български медици днес сутринта. Тя раздаваше усмивки пред камерите в България, но официални лица в Берлин и Брюксел я смятат за кралица на пиара, която в последния момент се е намесила в деликатни преговори.
В статия на германското сп. "Шпигел", озаглавена "Спасителното шоу на семейство Саркози ядоса Германия", се критикува акцията на президентската двойка.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу благодари на Никола и Сесилия Саркози и определи приноса на френската първа дама "от основно значение".
Обаче в Брюксел и Берлин, както и в редакциите на някои френски вестници цареше мнението, че мадам Саркози не е изиграла реална роля в Триполи, пише германското издание.
По информация на "Шпигел" двете посещения на Сесилия Саркози в Либия били приети от преговарящите в Берлин и Брюксел в най-добрия случай като "досадни, а в най-лошия като контрапродуктивни".
Общото усещане в берлинските политически кръгове е, че намесата на двамата Саркози в последния момент е застрашила да развали сложна сделка, по която дипломати са работили месеци наред, пише изданието.
Съгласно тази сделка ЕС е платил 9,5 милиона евро за подобряване на условията в детската болница в Бенгази, където са работили българските медици.
Европейският комисар за външните отношения Бенита Фереро-Валднер и германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер са договорили сделката преди Европейския съвет през юни, според източници на "Шпигел" от Берлин.
При първото си посещение в Либия обаче (на 12 юли) г-жа Саркози по някои информации е предложила финансиране за модернизацията на още една болница и това е дало основание на либийците да "бавят топката", за да получат повече пари, коментира "Шпигел".
В центъра на преговори бе т.нар. фонд "Бенгази", създаден за подпомагане на семействата на болните деца. Целта бе да се платят по един милион долара обезщетение на дете.
Първите 44 милиона долара дойдоха от България под формата на опрощаване на дълг. Либийското правиотелство допринесе със 74 млн. долара, а ЕС обеща единствено парите, предназначени за модернизиране на болницата, отбелязва изданието.
Структурата на Фонда "Бенгази" позволява на ЕС да изтъква, че всъщност за медиците не е бил плащан откуп, а президентът Саркози повтори на днешната си пресконференция, че нито Франция, нито ЕС са платили и един евроцент за свободата на медиците, коментира "Шпигел".
В коментар по същата тема Би Би Си отбелязва, че френски журналисти наричат брака на Сесилия и Никола Саркози "концерн, в който госпожата има блокиращ пакет акции".
Историята с освобождаването на българските медицински сестри ни кара да предположим, че кариерата на международен посредник привлича Сесилия много повече от изпълняването на протоколните задължения на президентска съпруга. Успехът на първата дама като дипломат изглежда толкова неоспорим, колкото и неочакван, отбелязва Би Би Си.
Нейният отговор, даден още преди 4 години: "Смяташе се, че жените стават само да слагат вази с цветя на масата. Но след това се появиха Хилъри (Клинтън) и Бернадет (Ширак). Няма съмнение, че аз ще бъда третата", обеща съпругата на Никола Саркози.