Временното правителство на Киргизстан разреши на войниците да стрелят на месо, за да бъдат потушени етническите сблъсъци, при които загинаха най-малко 77 души в южните райони на град Ош и Джалалабад, предаде Ройтерс.
Ранените при избухналото насилие са над хиляда.
Разпоредбата е валидна в районите, където е обявено извънредно положение, за да се защитят цивилните граждани, както и за самоотбрана и в случай на масово или въоръжено нападение.
Тя важи от момента на подписването до отмяната на извънредното положение.
Правителството реши още да бъде
проведена частична мобилизация на запасняците,
предаде ИТАР-ТАСС.
Всички части на въоръжените сили на републиката ще бъдат приведени в режим на военно положение.
Второ денонощие продължават
жестоките сблъсъци
между етнически узбеки и киргизи в Ош.
Според местните жители жертвите може да са много повече от официалните данни. Трупове има в къщи и апартаменти, но властите все още не са стигнали до тях, за да ги приберат, разказват жители на града.
Между 1000 и 3000 младежи от киргизката и узбекската общност се сбиха в четвъртък срещу петък в центъра на Ош, а после извършиха истински погром, подпалвайки сгради и коли и изпочупвайки витрини. И двете страни са използвали огнестрелно оръжие, казват очевидци. Причината за сблъсъка все още не е ясна.
Заради усложнената обстановка временното правителство въведе комендантски час и обяви извънредно положение в цял Южен Киргизстан до 20 юни.
Днес младежи от киргизката
етническа общност, въоръжени с метални пръти, а някои и с автомати,
продължават
да атакуват квартали в Ош, населени с хора от узбекската общност
и да подпалват домовете им, предаде ИТАР-ТАСС. В града се чува спорадична стрелба, а над Ош се носи дим от пожарите в узбекските квартали. На места в града електроподаването е прекъснато, както и подаването на природен газ. Градските превозни средства не се движат.
Подразделения на
милицията и военните, пратени
в Ош,
за да възстановят спокойствието, не могат да се справят със ситуацията, твърдят очевидци. В някои квартали населението вече се оплаква и от недостиг на храни. Хората се страхуват да излязат дори до магазините, разказват жители на града.
Временното правителство на
Киргизстан въведе
извънредно положение и
комендантски час и в областния център Джалалабад,
на 60 км от Ош, и съседния Сузакски район.
Това заяви в Бишкек вицепремиерът отговарящ за съдебната система и правоохранителните органи Азимбек Бекназаров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По информации от различни
източници, днес на хиподрума в административния център на Джалалабадска област,
където на места живеят компактни групи етнически узбеки, се събрали
неколкостотин киргизки младежи. Те поискали от властите да им предоставят
транспорт, за да отидат в Ош, но им било отказано. Разярената тълпа започнала безредици,
а милицията с изстрели във въздуха се опитала да овладее положението.
Загинали са най-малко шест души, а близо 30 са били ранени.
Лидерът на временното правителство на Киргизстан Роза Отунбаева по-рано днес призна, че властите не са в състояние самостоятелно да се справят с обстановката в Ош и сеобърна към руския президент Дмитрий Медведев с искане за на миротворческа помощ.
Киргизстанската лидерка уточни, че първо е разговаряла по телефона с руския премиер Владимир Путин, за да поиска подкрепа, а после е пратила писмото до Медведев, допълва ДПА.
Безредиците в Киргизстан, избухнали на междуетническа почва, са вътрешен конфликт на страната и засега Русия не вижда условия за участието си в урегулирането му, заяви прессекретарят на президента Медведев Наталия Тимакова.
Русия отпуска хуманитарна
помощ за пострадалите, но не е готова за окаже военна помощ, подчерта
говорителката на Кремъл.
Министерството на извънредните ситуации е изпратило в Киргизстан транспортен самолет Ил-76, който да транспортира в Москва тежко ранените по време на размириците киргизстанци.
Говорител на узбекската общност в Киргизстан призова властите да отворят хуманитарен коридор, през който в съседен Узбекистан да преминат около 20 хил. възрастни, жени и деца узбекската общност.
Киргизстан откликна на
призива и обяви, че
отваря границата си със съседен Узбекистан,
предаде
ИТАР-ТАСС.
Според европейския комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и управлението на кризисни ситуации Кристалина Георгиева най-малко 6000 души бягат от Киргизстан към съседен Узбекистан, по данни на узбекския Червен кръст. Някои от тях са узбеки, но много са киргизстански граждани, бягащи от сблъсъците, отбеляза тя.
Европейската комисия реши да изпрати експерт,
който да направи оценка на хуманитарните нужди, обяви Георгиева. Експертът ще дойде от Таджикистан, уточни тя, като посочи, че ЕС е готов да мобилизира субсидии за хуманитарна цел в най-кратък срок.
В Киргизстан живеят близо
един милион граждани от узбекска националност. Размириците в Киргизстан са
най-тежките в страната, откакто през април беше свален с бунт президентът
Курманбек Бакиев. Тогава загинаха близо 90 души.
Узбекистан е крайно обезпокоен от междуетническото насилие в съседен Киргизстан и смята, че то е организирано, за да се взриви расовото напрежение в района. Това се казва в декларация на узбекистанското министерство на външните работи.
Узбекистанското общество и населението са крайно разтревожени от събитията през последните дни в Ош. Убийствата, насилието, разрушенията, криминалните палежи и кражбите, от които страда мирното население, не може да не предизвикат възмущението на международната общност, се посочва в декларацията.
Според нея насилствените действия са “организирани, пресметнати и предизвикани“ с цел да се разпали междуетнически конфликт и да се принуди узбекското малцинство да избяга от Киргизстан.
За нас няма никакво съмнение, че всичко това се върши от сили, чиито интереси са далеч от интересите на киргизстанското население, отбелязва външното министерство на Узбекистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!