XXI в. вероятно ще бележи завръщането на неагресивното спрямо околната среда строителство, както и използването на природната енергия, която не замърсява.
Не става дума за някаква нова прищявка на богатите страни. По традиция Северна Европа и Германия са "добрите ученици" в областта на екостроителството, но Испания е на път да ги догони, приемайки нови норми за строителството.
Екокъщата вече не е мечта или утопия от научната фантастика.
Тя е факт в Каталуня. Къщите там вече се изграждат така, че да пестят вода и енергия, предвидено е и рециклиране на отпадъците.
Задължителни са слънчевите батерии за подсигуряването на топла вода в къщата. Мярката се отнася най-вече до домакинства, в които потреблението на вода на човек надвишава 50 литра дневно. Средно това потребление е около 28 литра на ден.
Освен това къщите трябва да бъдат изолирани, за да пазят от студа и от жегата. Целта отново е да бъде икономисвана енергия. Очевидно е, че тук климатиците не са на почит.
В национален план бяха оповестени 22 мерки за икономия на енергия. За тези, които спестяват енергия вкъщи, дори са предвидени субсидии.
Засега областта е единствената в Испания, която работи усилено в защита на околната среда.
Екостроителството обаче не се изчерпва само до опазване природата.
То означава да се мисли и за здравето на обитателите на екокъщите.
Страни като Германия и Белгия вече са го разбрали, други като Франция едва сега проумяват каква опасност представлява вътрешното замърсяване.
В много случаи то е причина за различни алергии, за главоболие, дори и за интоксикация.
Оказва се, че в повечето от жилищата спешно се налага ремонт. Корин Бюла отговаря за т.нар. "терапевтични жилища". Тя може да направи диагностика на вашия дом и да предложи решения за подобряване на средата.
Корин има много мотиви защо е избрала тази професия. Първо, това е нещо, което я привлича силно в личен план. Специализирала е като биолог по жилищата. Изучила е всички екоматериали и тяхното управление и прилагане.
Второ, има голямо желание да помага на родителите при обзавеждането на стаите на малките им деца, най-вече тези, които имат алергии или астма.
"Разбрах, че родителите разполагат с ограничена информация. Най-често лекарят им казва, че детето им е алергично и трябва да се махнат определени неща от стаята му. Но всъщност родителите не знаят какво да правят", споделя Корин.
Строителният пазар в България показва сериозно развитие. Внасят се висококачествени материали. Най-новото при подовите настилки например е "килим от естествени камъчета".
Използват се все по-масово еколатекси, които имат по-добра защитна повърхност срещу образуване на плесени и гъбички.
Архитектурата също е много по-разнолика отпреди.
И у нас вече има сухо строителство. Това са
дървените сглобяеми къщи,
изработени изцяло от естествени екоматериали - дървесина, скала, гипс, стъкло.
Заради наличието на изолация в стените те са нискоенергийни. Къщите имат висока земетръсна устойчивост, устойчиви са и на пожар.
Предлаганите архитектурни и строителни решения по отношение на това строителство са много, а повече от 20 фирми предлагат на пазара екостроителство.
Всички те гарантират постоянен контрол на качеството на продукцията и инвестирането в нови технологии.
Тези къщи не са по-малко дълготрайни от изградените от бетон жилища и са устойчиви на промените на времето, гарантират фирмите производителки.
Бетонът също е приготвен от естествени материали - глини, варовик, но се "страхува" от измръзване и вода. С течение на времето се напуква, нещо, което не може да се случи с дървена сглобяема къща, изработена от висококачествени екоматериали.
В България има много запазени дървени къщи от периода на Възраждането. Голяма част от тях и са на 100 и повече години.
При съвременното строителството дървени къщи се използват нови технологии, които усилват качествата на дървесината. Тя обаче не предлага добра топлоизолация през зимата и затова се налага да се добява термоуплътнител.
Добавя се и каменна вата и така се постига "ефект на термоса", обясняват от специалистите: през зимата е топло, през лятото прохладно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!