К амарата на представителите на САЩ прие резолюция с незадължителен характер, неодобряваща изпращането на допълнителни войски в Ирак, като по този начин символично бе отхвърлен планът на президента Джорж Буш, предаде Ройтерс.
"Конгресът не одобрява решението на президента Джордж У. Буш, обявено на 10 януари 2007 г. Конгресът и американският народ желаят да продължат да поддържат и пазят членовете на въоръжените сили, които служат или са служили храбро и честно в Ирак", гласи краткият текст от два реда, приет с 246 срещу 182 гласа.
Текстът бе одобрен от новото демократическо мнозинство с подкрепата на 17 от общо 201 депутати от Републиканската партия на Буш.
Залогът в Ирак е прекалено висок, за да се вкарват отново в употреба предложения без особена перспектива за успех, заяви председателката на камарата Нанси Пелоси.
Приемането на тази законодателна мярка е сигнал за промяна в насоката в Ирак, която ще сложи край на сраженията и ще върне войниците ни у дома, обеща тя.
Конгресменът републиканец Рой Блънт възразии, че "тази незадължителна резолюция е първата стъпка в съвсем задължителна спирала към поражението в една битка която не можем да си позволим да загубим".
Избирателите гласуваха за нова посока в страната, включително войната в Ирак, каза преди гласуването лидерът на мнозинството Стени Хойър.
Хари Рийд, лидер на демократическото мнозинство в Сената, побърза да свика пробно гласуване на идентичен текст. Няколко президентски претенденти и от двете партии промениха програмата на кампаниите си, за да присъстват.
Републиканците вече предупредиха, че няма да дадат на демократите 60-те гласа, от които имат нужда за одобряването на текста, ако не им върнат жеста по алтернативна резолюция, изготвена от тяхната партия, противопоставяща се на всякакво съкращаване на парите за войските в Ирак.
Това бе първият вот на новия Конгрес за войната в Ирак и най-острият упрек досега към политиката на Буш за почти четиригодишната война, отправен три месеца, след като демократите спечелиха контрола над Конгреса, отбелязва ДПА.
Приемането на резолюцията поставя началото на конфронтация между Конгреса и главнокомандващия за непопулярната война, отнела живота на над 3100 американски войници, коментира Асошиейтед прес.
Приблизително 400 от 434 членове на Камарата се изказаха през четирите дни на дебатите - необичайно дълго време, отделено за един текст, отбелязва АП.
Буш вече предупреди, че приемането няма да го отклони от намерението му да продължи с изпращането на допълнителни 21 500 войници. Като главнокомандващ той не е длъжен за се съобразява с резолюцията.
Буш не направи коментар по дебатите и негов говорител каза, че е прекалено зает, за да ги гледа по телевизията.
Президентът пределно ясно даде да се разбере, че Конгресът има право да изразява мнение, подчерта говорителят Скот Станзъл. По думите му важният дебат ще започне чак когато ще се говори за подкрепата, която Конгресът ще даде или няма да даде на военните - намек за дебатите след няколко седмици за гласуването на бюджета на войната с тероризма.
Вотът съвпадна с нов сондаж на АП-Ипсос, според който повече от половината американци смятат войната в Ирак за безнадеждна кауза. 63% са против изпращането на повече войници, макар че подкрепата за решението на Буш се е увеличила за последните няколко седмици от 26 на 35%.