Заради приликата си с човека маймуните от този вид често стават герои във видеоклипове и игрални филми (например "Дънстън сам в хотела"), но най-новата им употреба в рекламата предизвика бурните протести на 30 природозащитни организации начело с известната изследователка Джейн Гудал (JaneGoodall.org).
Тези дни от спортния гигант "Пума" оповестиха, че спират от ефир тв реклама, в която тригодишно шимпанзе в памперс си играе със спортна обувка.
От компанията обясняват, че то било отгледано от хора, тъй като майка му починала.
"Маймуните, които се снимат в киното и телевизията, се отнемат от майките си в най-ранна възраст и се използват само в първите години от живота си, понеже след това стават твърде силни и хората не могат да ги удържат. Така след кратката си кариера те са осъдени да прекарат в плен останалите 40 години до края на живота си", обясняват защитници на правата на животните.
През май във Великобритания имаше подобни протести и по повод кампания, пропагандираща разумната употреба на алкохол, припомня вестник "Гардиън".
В клипа, създаден от рекламистите на "M&C Saatchi", шимпанзета държаха бирени бутилки и имитираха опиянение, като целта беше послание към младите хора да не се правят на "пияни маймуни".
В крайна сметка тази реклама така и не беше излъчена.
Все пак неотдавна Джейн Гудал даде благословията си за рекламна кампания на "Бенетон" с образите на осиротели шимпанзета, орангутани, горили и други видове, защото тъжните им очи карали хората да се замислят върху бъдещето на застрашените от изчезване примати. (Вж. BenettonGroup.com/apes).
Междувременно портрет на US президента Джордж У.Буш, който всъщност е съставен от глави на маймуни, скрити между тръстиките в блато, беше изложен на билборд в Ню Йорк.
Анонимни дарители платили картината "Bush Monkeys" (AnimalNewYork.com) да бъде качена на оживено място, където всекидневно минават по 400 000 автомобила.
В момента оригиналът се продава в интернет аукциона eBay, а половината от получените средства са предназначени за родители, които искат да купят по-добра екипировка за синовете и дъщерите си, мобилизирани в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!