Л ютфи припомни, че главата на Римокатолическата църква неведнъж е обявявал, че ще следва основните жалони, трасирани от предшественика си папа Йоан Павел II.
Колегата му от парламентарната група на ДПС Алиосман Имамов отбеляза, че папата е цитирал изказване на император, който е живял "далеч във времето, когато отношенията между двете религии са били доста враждебни". Според Имамов това позоваване
не е свързано със съвременните отношения между религиите.
Той смята, че българската църква принадлежи към друга религиозна общност и едва ли подобно изказване я ангажира задължително да излезе със становище, но всяка проява, свързана с ликвидиране на враждебността, би била добра идея.
Говорителят на Главното мютийство Хюсеин Хафъзов заяви в интервю за сайта, че "мюсюлманите не се нуждаят религията им да бъде призната нито от папа, нито от когото и да е".
Ние ще разгледаме въпроса само и единствено от гледна точка на българското мюсюлманско вероизповедание, обясни Хафъзов.
"Ще преценим дали от гледна точка на нашата теология, на нашата религия има някакво оскверняване, след което може да приемем декларация. Ние в никакъв случай няма да се повлияем от това, че някъде някои мюсюлмани не харесват изказването на папа Бенедикт XVI", каза той.
Пакистанският парламент също призова днес главата на римокатолиците да оттегли думите си, в които прави връзка между исляма и насилието.
Пренебрежителните му забележки за философията на джихада и пророка Мохамед накърниха чувствата на мюсюлманския свят и създадоха опасност от разпространение на язвително отношение между религиите, се казва в резолюцията, приета единодушно от пакистанските депутати.
Организацията ислямска конференция (ОИК) изрази надежда,
че "тази кампания не е прелюдия към нова политика на Ватикана към исляма, особено след толкова десетилетия диалог, обединил духовенството на Ватикана и водещи мислители и духовници от мюсюлманския свят". Това се казва пък в комюнике на ОИК във връзка с възникналата полемика.
Организацията, която обединява 57 държави с мюсюлманско население, споменава за "клеветническа кампания" на папата срещу пророка Мохамед. Тя определя думите на Бенедикт XVI като "пълно изопачаване на фактите, показващо дълбоко непознаване на исляма и ислямската история".
Съветът на мюсюлманите във Великобритания също призова папата да "разясни" забележките си. От духовен глава като него се очаква да действа и да говори по-отговорно и да отхвърли гледната точка на византийските императори в интерес на истината и хармоничните отношения между последователите на исляма и католицизма, посочиха от там.
Преди това младежката организация Фондация Рамазан реагира гневно на думите на Светия отец и го противопостави на предшественика му Йоан Павел II, посветил повече от 25 години да гради мостове с мюсюлманските страни.
На петъчната молитва влиятелният ирански религиозен лидер Ахмад Хатами на свой ред определи като оскърбително изказването на Бенедикт XVI и предупреди, че
подобни забележки няма да останат без реакции в мюсюлманския свят.
Мюсюлманска организация в Индия оцени като богохулни думите на папата, но призова мюсюлманите да бъдат умерени и да не губят самообладание.
Генералният секретар на Централния съвет на мюсюлманите в Германия Айман Мазиек пък отбеляза, че Католическата църква няма особено право да критикува екстремистките отклонения на исляма предвид на собствената й история.
Снощи говорителят на Ватикана отец Федерико Ломбарди заяви, че папа Бенедикт XVI не е имал намерение да накърни чувствата на вярващите мюсюлмани с изказване за свещената война при посещението си в Германия. Отецът не възнамерявал да прави оценка на исляма, а просто отправил въпрос към тази религия за отношението й към разума и насилието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!