Е жегодно 2 млн. души изминават 600-километровия път между Бремен и Франкфурт в Германия; това е областта, превърнала се в декор от безсмъртните приказки на братя Грим.
Идеята за организирането на този "път на приказките" принадлежи на бившия правосъден министър на провинция Хесен Херберт Гюнтер.
По време на едно свое посещение в библиотека в тогавашния Ленинград, той попаднал на книга от братя Грим и решил, че световноизвестните писатели трябва да бъдат почетени в родната им страна. Така била създадена асоциация, обединяваща всички места познати от приказките на Грим - общо около 60 на брой.
Желанието на инициаторите е било не да създават нов Дисниленд, а напротив - да запазят чара на тези населени места с прекрасни природни пейзажи като например хълмовете на Хесен, долината на Везер или околностите на Бремен.
Тук се намира и град Хамелн, известен с легендата за укротителя на плъхове, който през 1284 г. избавил местното население от нашествието на плъховете. Когато обаче не бил възнаграден за стореното, той взел със себе си всички деца на Хамелн, които никога повече не се върнали.
Малко по на юг се намира Касел, където е и къщата-музей на братя Грим; следват останките от замъка Сабабург, послужил за декор на "Спящата красавица".
Пътят води след това към Хагсфелд, в центъра на който се намира известната статуя на малкото момиче, вдъхновило братя Грим да създадат Червената шапчица.
Фееричното пътешествие завършва близо до Франкфурт, в родното място на братята Ханау, където се издига и статуя с техните образи.
Във всички страни съществува традицията да се превръщат в музеи родните къщи на писатели и поети или местата, където те са творили. В Италия обаче асоциацията "Иполито Ниево" е отишла още по-далеч като е създала истински литературни паркове.
През последните десетина години се появиха около 30 подобни паркове - на Данте в Парезе, на Данунцио в Пирандело... На практика всички области в Италия са представени като гъстота им е най-голяма на юг.
Всяко лято стотици туристи изкачват хълма Царевец на старата българска столица Търново, за да посетят големия музей на открито - средновековната крепост от времето на Второто българско царство.
Туристите са привлечени от останките на патриаршеския и царския дворци, от известната Балдуинова кула.
За по-силно емоционално възприятие на българската история е създаден специален спектакъл "Звук и светлина", за който билетите бързо свършват и всички, които искат да го видят, знаят, че предварително трябва да имат резервация.
Уникалната вечерна атракция се организира по заявка. Тя е една от четирите подобни атракции в света.
Първият спектакъл е през 1985 г. в чест на 800-годишнината от въстанието на братята Асен и Петър.
Основна роля в спектакъла е отредена на музиката, която пресъздава различните исторически периоди от живота на града, а многото светлини възкресяват пред публиката атмосферата на средновековния Търнов град.
От миналата година туристите, които изпитват удоволствие от покачване на адреналина, имат възможност да наблюдават спектакъла, качени в балон с горещ въздух, на височина 100 метра над земята.
Всички, които обичат историята и искат да станат свидетели на случилото преди векове, тази година се отправиха към Свищов. В края на юни градът бе домакин на Фестивала на античното наследство на българските земи.
Идеята идва след като италианската организация "Леджо Прима Италика", която прави възстановки на древноримската история, избра тази година крайдунавския български град за фестивала.
От 26 до 29 юни избраният град се превръща в римски лагер от времето на император Траян. На мястото на днешния Свищов през 69 г. преди Христа съществува град Нове, където за 300 години се установява І Италийски легион.
По време на фестивалните дни се представят възстановки на големите битки между легионите с истински оръжия, които продължават 40 минути, гладиаторски игри. Разиграва се пазар на роби, като за най-красивите има наддаване.
Правят се демонстрации на римски обичаи и танци. Легионерите живеят в истинско римско селище и си приготвят храната по начин, по който са я приготвяли древните обитатели на Нове. Туристите могат да видят и изложба на антични оръжия и предмети.
Желанието на управата на Свищов е фестивалът да не бъде еднократно събитие, а да се превърне в традиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!