Сред нарастващите тревоги на специалистите относно влиянието, което съдбата на "Юкос" ще има върху условията за чужди инвестиции в Русия, "Берлинер цайтунг" намира за странно, че канцлерът Шрьодер не е поставил въпроса по време на разговорите си с руския президент Путин вчера.
Вестникът си обяснява това с факта, че "Еон" - най-големият енергиен концерн в Германия, и дъщерната му компания "Рургаз" имат дял в конкурентната "Газпром", и може да спечелят от евентуален банкрут на "Юкос".
Под заглавие "Кремъл поставя петролния гигант "Юкос" на колене" френският "Монд" пише, че руската компания е на ръба на фалита заради войната, която президентът Путин е подел срещу нея и основния й акционер Ходорковски на данъчния, правния и полицейския фронт.
"Не може да защитаваш демокрацията и в същото време да я заобикаляш, като използваш методи, наследени от комунизма", пише вестникът и допълва, че макар затварянето на няколко банки да не е свързано с тази офанзива, това засилва обстановката на несигурност.
Пред "Росийская газета" вицепрезидентът на Съюза на индустриалците и предприемачите казва, че чуждестранните му колеги са искрено изненадани да видят как успешна компания, която непрекъснато увеличава оборота си, внезапно се оказва на ръба на банкрута.
Според "Известия" банковата криза, каквато според властите няма, продължава да се развива.
"Московская правда" формулира коментара си така: "Банковата криза в страната се развива по законите на Мечо Пух - изглежда, че има такава, ама изглежда и че няма."
В Испания външният министър Мигел Моратинос нарича предстоящото пристигане на британска атомна подводница в Гибралтар "нова провокация от британския флот".
"Ел Паис" отбелязва, че отношенията между двете страни не са били в такова състояние, откакто предишният премиер Аснар и британският му колега Тони Блеър се опитаха да решат проблема със статута на Гибралтар на принципа на поделен суверенитет.
Според изданието всичко това още повече покачва напрежението, нараснало след визитата на принцеса Ана в чест на 300-годишнината от британското превземане на територията и арестуването по-рано на двама британски моряци на път за Гибралтар с части за друга атомна подводница.
Ядрените тревоги в Австрия са свързани с информациите от генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), че Близкият изток няма да стане скоро безядрена зона.
Според "Ди Пресе" Мохамед ел Барадей едва ли е чул забележката от израелския премиер Ариел Шарон: "Какво за бога търси този човек тук?!".
Според изданието това показва безнадеждността на ситуацията, дори ако Шарон да можеше да си представи района като безядрена зона в дългосрочен план.
Докато в Прага продължават опитите за съставяне на ново правителство, чешкият "Право" настоява за промени в избирателната система.
Изданието си обяснява сегашните затруднения с традицията лявото пространство в страната да се раздробява между социалдемократите и непоследователна комунистическа партия.
"Комбинацията от пропорционална система с един тур и нулевия потенциал на комунистическата партия като коалиционен партньор води до политически пъзел всеки път, когато социалдемократите спечелят избори", пише "Право".
Според него би било добро решение да се въведе мажоритарна система в два тура, която би намалила шансовете на екстремистки партии да печелят депутатски места и би сложила край на епохата на нестабилни коалиции, споразумения с опозицията и слаби правителства на малцинството.
В Полша "Жечпосполита" призовава властите да активизират търговската си политика със съседна Украйна.
"В миналото се наслушахме как Полша може да стане мост за ЕС към Изтока. Сега излиза, че западните фирми заобикалят Полша и много добре се справят сами в Украйна", пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!