В навечерието на подписването на споразумение между България и САЩ за съвместно използване на военни съоръжения у нас, американският посланик в София Джон Байърли категорично заявява, че "това са изключително тренировъчни обекти".
В голямо интервю за в. "Дневник" посланикът напомня вече известното: "Ново село ще бъде основното място за българско-американски учения, чиято цел е да се подобри оперативната съвместимост на нашите сили. Безмер, Граф Игнатиево и Айтос ще служат като логистични врати за хора и товари, пристигащи за ученията в Ново село."
Споразумението урежда начините, по които американски части ще идват на ротационен принцип и в рамките на няколко месеца ще се обучават с българската армия. Както и в момента, в бъдеще това ще са български бази под командването на български офицери и над тях ще продължи да се развява българското знаме, казва Джон Байърли.
Първите американски части ще пристигнат в България най-малко след една година
- някъде в края на 2007 или началото на 2008 г., допълва посланикът на САЩ.
И напомня, че американските части ще идват, ще се обучават с българите и ще се връщат в местата на постоянното си базиране. Това няма да са обекти за постоянно разполагане на американски части, с изключение на съвсем малък брой хора от поддържащия персонал.
Основната задача на тези обекти е да се позволи на армиите на двете държави да се обучават заедно за новия тип мисии, които ние като съюзници в НАТО ще се наложи да извършваме в идните години, казва посланикът.
Военните в САЩ и България като членове на НАТО носят отговорност да трансформират отбраната в унисон с промените, които се извършват в алианса. Това означава частите да бъдат по-мобилни и да могат да действат по-добре заедно. Споразумението и възможностите, които то визира за съвместно обучение, ще позволят на българските военни да получат много по-голям опит за такъв вид операции, каквито на членовете на НАТО все по-често ще се налага да извършват, обяснява Джон Байърли.
И добавя: "Днес български части има в Афганистан, Ирак, Босна и Херцеговина, Косово и на всяко от тези места те изпълняват различни по характер мисии. След споразумението армията ви ще може да се обучава на ново по-високо равнище заедно с американската по начин, който е полезен и за двете страни.
Знаете, че имаме глобални отговорности за сигурността по света и очевидно разположението на силите, което имахме в Европа след края на студената война и дори в началото на това десетилетие, беше по стар модел и свързано със
съветската заплаха, която вече не съществува.
Трансформацията, през която преминава сега американската армия, цели да може да се отговаря на нови заплахи.
Предизвикателствата на ХХІ век са свързани с международния тероризъм, но и с нужда бързо да се реагира при хуманитарни катастрофи - например след тежкото земетресение в Пакистан, при което бяха ангажирани сили на НАТО, посочва посланикът.
Той напомня, че НАТО е в процес на определяне на няколко нови роли. "След падането на комунизма съюзът навлезе във фаза на промяна на структурата на членовете си и на справяне с някои проблеми, които все още съществуваха в Европа. Енергийната сигурност е една от новите мисии, към които гледа съюзът.
В отговор на въпрос на "Дневник" посланик Байърли пояснява, че след подписването на споразумението през идните месеци ще има допълнителни консултации по подробности за данъчното облагане, пресичането на границите и др.
На въпроса
докъде се простира българският суверенитет
и дали ще могат български представители да инспектират какво се разтоварва на пристанище Бургас или от товарните самолети на Пентагона, какво се превозва с камионите и кой пътува в автомобилите, посланикът на САЩ отговаря:
"Текстовете са пределно ясни - създава се механизъм за консултации, в рамките на който се поставят въпросите, засягащи националния суверенитет и интересите и позицията на двете страни. Във военните съоръжения и във всичко, свързано с тях, няма да се случи нищо, което не е известно на българските власти".
На въпроса дали от тези съоръжения ще могат да се предприемат военни действия срещу трети страни, например в Близкия изток, Джон Байърли подчертава, че българското правителство е сторило много "за разсейването на митовете и погрешните интерпретации за т.нар. американски бази, които всъщност не са никакви американски бази".
"Лично аз пътувах до Безмер и Ново село, срещнах се с кметовете в района и обсъждахме какво ги притеснява, какво ги питат хората. Разбрахме, че основно притесненията са свързани с това какъв ще е ефектът за околната среда. Затова надълго и нашироко обяснихме, че
американските екологични регулации са много строги, в някои случаи дори по-строги от местните.
Хората се интересуваха от икономическия ефект - ще имат ли полза, ще се ремонтира ли инфраструктурата. Отговорихме им, че такива ремонти ще има най-вече вътре в базите, които си остават българска собственост дори след като американските части си тръгнат.
Но неизбежно ще трябва да се поправят шосетата и жп линиите, водещи към базите. Очакваме в следващите няколко години да инвестираме десетки милиони долари в модернизирането на инфраструктурата. Български фирми ще могат да се състезават за част от тази работа и ако отговорят на стандартите, ще ползват преференции - това е записано в текста на споразумението", казва американският посланик..
Той съобщава, че посолството, заедно с Американската търговска камара, планира голям семинар през юни в София, на който ще бъдат поканени всички заинтересувани общини и компании.
"Ше обясним най-подробно как ще се кандидатства за договорите, как ще се сключват, кое ще е за изпълнители, кое за подизпълнители.
От Вашингтон ще дойдат експерти от Пентагона, които точка по точка ще разяснят как се прави всичко. Българските компании ще разполагат с цялата информация, за да могат успешно да се конкурират за поръчките", казва посланик Джон Байърли..
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!