"Референдумите плашат политиците", коментира пред "Труд" Добромир Гущеров, депутат от БСП. Той подчертава, че демокрацията на 21 век са референдумите, политиката на пряката демокрация.
"Мисля, че пряката демокрация все още плаши политиците. Те не са я "смлели" като теория и затова се плашат от практиката", допълва Гущеров пред изданието.
Той вярва във възраждането на политическата система, която се руши пред очите ни в момента. По думите му има повече истерия, отколкото някакъв реален проблем.
"Не става дума за явление, невиждано по света. Става дума за абсолютно нормален процес, резултат от пренареждането от еврочленството, от цялата реформа, която трае вече 19 години. Иска малко повече време, докато разберем, че демокрацията, това е много-много законност и ред", добавя депутатът за "Труд".
"За" или "против" мажоритарен вот", продължава "Труд". ГЕРБ подкрепя идеята за мажоритарен вот, защото партията винаги така е печелила избори, обяви изненадващо вчера кметът на София Бойко Борисов.
С изявлението си неформалният лидер на ГЕРБ опонира на председателя на партията Цветан Цветанов, който два дни поред усилено обяснява, че ГЕРБ е против мажоритарните избори. Вот с партийни преференциални листи, в които избирателят пренарежда имената, поиска Цветанов.
"Естествено, че сме за мажоритарни избори, защото трябва да има партии, които да носят отговорност. Но при това правителство, което позволява да бъдат купувани гласове, по нищо не можем да съдим, че това ще спре", отсече Борисов.
Той се обяви категорично против търговията на вота, защото ако бъде приета новата форма на гласуване, бизнес партиите ще се сдружат и ще си купуват по 10-15 мажоритарни депутати, които ще сформират политическа група и ще се превърнат в балансьор на основните партии.
"Тъкмо при този вот няма купуване", е анализът в "24 часа". Валери Найденов коментира твърденията, че при мажоритарната избирателна система щели да се купуват гласове и олигархията щяла да си напазарува целия парламент.
Ако мажоритарната система беше толкова изгодна за олигархията, тя отдавна щеше да е въведена. Но не е изгодна, и то именно защото купуването на власт при нея е неимоверно по-скъпо.
Много по-добре е днес, защото чрез партийните листи олигархията си купува много политика с малко пари. Опитът показва, че купуването на гласове нараства лавинообразно тъкмо при гласуването за партийни листи.
Да купуваш гласове при мажоритарен вот е скъпа и високорискова инвестиция. За да победиш, трябва да купиш гласовете два пъти, тъй като има и балотаж. На втория тур трябва да купиш 51% от вота. Но ако все пак останеш с 49%, губиш всичко. На практика спонсорите трябва да платят за 100% от гласовете, при което 50% от инвестицията гарантирано е на вятъра.
"Точат хазната с бандероли близнаци", разкрива пред "Стандарт" новият шеф на митниците Христо Кулишев. Той посочва, че се работи интензивно по т.нар. случаи на установени "бандероли близнаци".
Това са серия бандероли, отпечатани официално в държавата, и бандероли, които вероятно се правят в чужбина със същите серийни номера, които са заявени и получени от съответните производители. Това са добри копия, но има технически средства, за да се установи неистинността им. Всичко това е свързано с много труд и проверки.
Кулишев подчертава, че най-вече се разчита на мобилните групи и на митническото разузнаване за разкриване на нелегалния алкохол с фалшиви бандероли и за повишаването на приходите от акцизи.
"Кремиковци" щял да спре през октомври", съобщава "Труд". "Кремиковци" може окончателно да спре работата си през октомври. Това заяви Людмил Павлов, председател на националната федерация "Металургия" към КТ "Подкрепа".
Сред аргументите на Павлов са липсата на закрила от страна на държавата, недостатъчните средства за суровини и заплати на работниците и вероятността до есента заводът да не получи комплексно разрешително. Продължава източването на средства от "Кремиковци" и затварянето на комбината ще прикрие следите на виновниците, смятат от синдикатите.
"Кремиковци заслужава банкрут", е позицията на Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество". В "Сега" той лансира идеята за отваряне на бърза процедура по несъстоятелност на "Кремиковци".
Според финансовото положение на предприятието и сговорчивостта на кредиторите може първо да се приложи план за оздравяване или направо да се пристъпи към продажба на активите, за да се погасят задълженията.
Процедурата по фалит крие и рискове, тъй като нашите съдилища нямат голям опит, а и по принцип са доста бавни и мудни. Но отлагането на развръзката крие още по-големи рискове за бъдещето на завода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!