Всички издания на Острова са единодушни, че иракският премиер е представил положението в страната си в прекалено оптимистичен тон.
Най-красноречиво е заглавието в "Таймс": "Розовите краски на Алауи са предизборен подарък за Буш".
"Индипендънт" е обединил и двете теми под заглавие "Паралелни светове", като една до друга са поставени снимките на широко усмихнатия Ияд Алауи и тайландската съпруга на Бигли, която е прехапала устни в очакване на най-лошото - съобщение, че похитителите от групата на Абу Мусаб ас Заркауи са екзекутирали мъжа й.
Френският "Фигаро" определя положението със западните заложници в Ирак като "недопустима и зловеща игра на комюникета", която само раздухва тревогата и болката на семействата на заложниците и на всички нормални човешки същества.
Според друг френски вестник - "Либерасион", британският премиер Тони Блеър пази медийно мълчание по въпроса за Кенет Бигли, след като двамата американци, отвлечени заедно с него, бяха екзекутирани.
Блеър, който е толкова ловък в манипулирането с медиите, просто изчезна от екраните, пише вестникът, според който драмата със заложниците е отслабила много повече позициите на Блеър, отколкото на Джордж Буш.
Зловещо умелата тактика на терористите и горещите молби на семейството на Бигли за съдействие усложняват положението на Блеър, защото той не успя да получи подклепата на цялото общество за позицията си по Ирак, смята "Либерасион".
Австрийският "Ди Пресе" определя отвличанията на заложници като трудно изпитание за западното общество и добавя, че британското правителство сега е изправено пред възможно най-лошия сценарий както от хуманитарна, така и от политическа гледна точка.
"Въпросът е дали държавата може да отстъпи пред искания на похитители, за да спаси човешки живот. Най-добрият вариант на отговор би трябвало да е "да, но не на всяка цена". Дори обаче да се водят преговори, задачата на преговарящите е още по-трудна, защото твърде дълго време е пренебрегван въпросът да се изследва начинът на мислене на подобни групировки", коментира "Ди Пресе".
"Файнаншъл таймс" публикува интервю с президента на Световната банка Джеймс Уулфенсън, който предупреждава, че войната срещу тероризма и проблемите около Ирак са изтласкали международното развитие на заден план и лидерите на богатите страни сега не обръщат достатъчно внимание на дългосрочните цели на развитието и на ужасяващите страдания, причинявани от бедността в Африка.
Съдбата на западните заложници в Ирак е сред водещите теми в пресата и в останалите европейски държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!