О т Афганистан (WWW.af) започна първата южноазиатска обиколка на американския президент Джордж Буш и съпругата му Лора.
Преди планираното тридневно посещение в Индия първата двойка кацна изненадващо в столицата Кабул, където гостува на президента Хамид Карзай, дошъл на власт в края на 2001 г., след свалянето на талибанския режим с помощта на САЩ и техните съюзници.
В момента САЩ поддържат в страната около 20 000 свои бойци, които се занимават с издирване на оцелели части от терористичната мрежа "Ал Кайда" и талибаните, както и на техните лидери - Осама бин Ладен и молла Омар.
Повод за намесата им станаха терористичните нападения в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001-ва. След края на операция "Трайна свобода", която приключи в края на същата година, американските военни са дали над 130 жертви в сблъсъци с партизаните, а според US армията проявите на насилие в Афганистан през миналата година са нараснали с 20%, припомня Би Би Си.
Заради президентската визита, изместена с няколко дни от съображения за сигурност, временно бе затворено въздушното пространство над Кабул.
Междувременно десетки хиляди индийци скандираха "Долу Буш" на демонстрация в центъра на Делхи срещу предстоящата височайша визита. Според полицейски източник участниците в протеста са били около 100 000, повечето от които - мюсюлмани.
Един от ораторите пред множеството бе индийският политик и актьор Радж Бабар, според когото сънародниците му са излезли на улицата, за да изразят своя гняв, независимо от религиозната си принадлежност. Нашето послание е едно - убиецът Буш да си ходи у дома, призова Бабар.
Около 25 000 поддръжници на комунистите се събраха в източния град Колката (бивш Калкута) на митинг, организиран от Комитета срещу посещението на Буш, а в предградие на Бангалор около 200 студенти комунисти изгориха сламено чучело на американския президент.
В индийската столица държавният глава на САЩ (WhiteHouse.gov) има планирани срещи с премиера Манмохан Сингх, президента Абдул Калам, лидерката на управляващата партия Индийски национален конгрес Соня Ганди и представители на опозицията.
В центъра на разговорите ще бъде възможността за двустранно споразумение за сътрудничество в атомната енергетика. По силата на този договор Индия трябва да постави под пълен международен контрол всички обекти на гражданската си ядрена програма.
Сред останалите въпроси е взаимодействието между двете страни в селското стопанство и космическите изследвания, както и търсенето на трайно решение на конфликта за Кашмир.
След Индия (India.gov.in) Буш ще отпътува за Пакистан, където се очаква да призове своя пакистански колега Первез Мушараф да продължи с изграждането на демократични институции в страната (InfoPak.gov.pk).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!