Е вропейският парламент прие консултативния доклад от председателя на комисията по правните въпроси Джузепе Гаргани относно предложението на ЕК за регламент на Съвета за назначаване на постоянни служители от България и Румъния.
Проекторегламентът цели да разреши провеждането на конкурси за постоянни служители с българско и румънско гражданство и съставянето на списъци с успешно представилите се кандидати преди присъединяването на двете страни към ЕС.
Въвеждат се изключения към правилата за персонала, за да се разреши на кандидати, които не са граждани на ЕС, да участват в конкурси за постоянни служители в общностните институции, както и организирането на конкурси за избирането на постоянни служители от България и Румъния на национална основа.
От 1 януари 2007 г. България ще има 12 пълноправни постоянни представители и 12 техни заместници в Комитета на регионите на ЕС. Страната ни и в момента има представители в комитета, но те са със статут на наблюдатели.
Бъдещите постоянни представители и заместниците им ще се определят от правителството. Списъкът с имената ще бъде представен в Съвета на министрите, който ще уведоми Комитета на регионите.
Българските постоянни представители няма да бъдат непрекъснато в Брюксел, а ще посещават сесиите на Комитета и заседанията на неговите шест комисии. Сесиите се свикват пет пъти годишно.
Представителите на различните страни в Комитета са или преминали през избори политици, в това число и кметове, или служители, посочени от и отчитащи се пред преминали през избори органи.
В институцията не очакват, че всички сегашни български представители да бъдат подменени, тъй като критериите за избор на наблюдатели и на постоянни представители са практически едни и същи.
От Комитета на регионите отправиха призив да бъдат открити повече представителства на български общини и региони в Брюксел, тъй като така те ще могат да участват много по-пълноценно в управлението на значителните средства, отпускани от ЕС.
В момента представителство е открила само Софийска община.
Икономическият и социален съвет (ИСС) предложи на Министерския съвет 12 кандидатури за членове на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).
Пленарната сесия на ИСС е предлага на кабинета кандидатурите на Божидар Данев от Българската стопанска камара, Нансен Бехар от Съюза за стопанска инициатива, Любомир Хаджийски от БСЧП "Възраждане", Милена Ангелова от Асоциация на индустриалния капитал в България.
От групата на синдикатите кандидатурите са на Желязко Христов и Пламен Димитров от КНСБ, както и Димитър Манолов и Веселин Митов от КТ "Подкрепа".
От групата на други граждански организации кандидатурите са на Маргарита Симеонова от Независимия съюз на потребителите, Пламен Захариев от Националния съвет на хора с увреждания, Людмила Тодорова от Българската асоциация на фермерите и Донка Соколова от Демократичния съюз на жените.
Българските представители ще се включат в работата на ЕИСК от 1 януари 2007 г. Мандатът им приключва на 20 септември 2010 г.
В централната сграда на Европейската комисия в Брюксел от днес може да бъда разгледана експозицията "България на длан". Авторите Съни Сънински и Стефана Русева са събрали в умален вид най-интересните културно-исторически български паметници.
Показват се макети на разкрита тракийска могила, античния амфитеатър в Пловдив, Мадарския конник, старите български крепости във Велико Търново, Видин, Асеновград и нос Калиакра, храм-паметника "Александър Невски", Рилския манастир, Катедралния храм във Варна, Националната художествена галерия и Народния театър в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!