Когато през януари тази година американските сонди на Марс се приземиха успешно, японските учени ликуваха. Приземяването стана при температура минус 60 градуса, а силата на удара при кацането беше равна на тази от падането от третия етаж на земята на предмет с тегло 200 кг.
Това, което предпази сондата от разбиване, бяха 24-те въздушни възглавници, изработени от нановлакна, наречени вектреин. Влакната бяха произведени от японска компания.
Проф. Акихико Таниока от Токийския институт за технологии, който е и председател на японската стратегическа изследователска група за технологии за нановлакна, показа нагледно възможностите на нанотехнологиите.
В малка по размери машина се поставя парче най-обикновено ПВЦ. Токът, който протича вътре е 12 000 волта, а благодарение на нанотенанологията, машината трябва да произведе... тъкан.
Само след 10 мин. найлонът, както го наричаме във всекидневието, побелява, после от машината изваждат парче ... бял плат. Това вече е филтър. И понеже новата технология може да направи нишките му супер тънки, той стават здрава защита дори срещу вируси и микроорганизми.
Ученият твърди, че от такъв филтър ще могат да бъдат произведени и маски срещу пневмонията убиец, известна като ТОРС.
В същия институт пък, в лабораторията на проф. Кикутани, произвеждат цвят без... боя. Цветът е получен благодарение на нанотехнологии и компютърни пресмятания.
Поръчката за новия материал, наречен "морфотекс", дошла от автомобилната компания "Нисан". Разработката отнела повече от 10 години.
Идеята била да бъдат направени такива влакна, чийто цвят да се мени в зависимост от ъгъла на падане на светлината и да се използват както за вътрешния дизайн на колата, така и отвън.
Сега три японски компании държат патента за морфотекс. "Нисан" вече е произвел единични бройки от новите коли, масовото им производство ще бъде хит на пазара.
Внимавайте, ако японци ви предложат да разрежете с ножица няколко омотани нишки, които приличат на копринени. Нишките, освен че са пет пъти по-леки от метала и 10 пъти по-здрави от материалите, използвани досега за бронежилетки на пожарникарите, въобще не реагират на съприкосновението с ножицата. Цената на "вълшебното" влакно е 300 долара за сантиметър.
В Япония вече произвеждат тъкани, които не се мокрят от вода, но затова пък абсорбират мазните петна - използват ги за чистене на петролните петна от океана. Има и влакна, които топлят като се намокрят, защото поемат въздуха от атмосферата и ... произвеждат енергия. Незаменими са за производството на ски облекла.
А дали тениската, която сте облекли не е вчерашната ви пластмасова бутилка от "Кока-кола", която сте изхвърлили на боклука. Японците не само правят тениски от стари пластмасови бутилки, но те са по-меки и приятни за носене от използвания досега полиестер.
И още - с японски нановлакна чистят кръвоносните съдове от натрупванията. Готов е и прототипът на бъдещия изкуствен черен дроб. А ако мечтите не са ви чужди, доверете се на "предсказанията" на японски учени, които твърдят, че бъдещето е на космическите асансьори, чрез които, с помощта на супер здраво нановлакно ще може да се пътува от земята в Космоса.
За средствата, изразходвани сега в Япония за нанотехнологиите тук предпочитат да не говорят, но не крият, че в изследванията се включват големите японски компании. И твърдят, че пазарният дял на японските нановлакна в близко бъдеще може да достигне 110 млрд. долара.