Н аскоро проведено проучване на изследователския център "Левада" със сигурност ще остане в историята на руската милиция. Проучването е направено сред самите милиционери, повечето от които смятат, че защитата на богатите и могъщите е техен приоритет.
60% от запитаните смятат за легитимно използването на насилие, а 20% от тях нямат нищо против изфабрикуваните доказателства като например подхвърлената дрога сред личните вещи.
Кирил Привалов е журналист от в. "Известия" и дава повече подробности за проучването.
"37% от руските ченгета смятат, че взимането на подкуп е неизменна част от живота им. Повече от 50% от милиционерите въобще не са наясно със задълженията си и нямат представа от руското законодателство.
Това не ги интересува. Единствената им грижа е "да доят" гражданите - например шофьорите или чужденците, които работят в Москва.
Те живеят от това и казват "да, ние правим така, защото заплатите са ни малки", обяснява Привалов.
Заплатите на милиционерите варират от 100 до 300 евро, което наистина е смешно малко. Както Привалов защитниците на реда и законността дотолкова са се увлекли в мисълта за собственото си благосъстояние, че обикновените руснаци правят всичко възможно, за да избегнат срещите с тях.
За разлика от Русия, от две години насам холандската полиция е един от най-търсените работодатели непосредствено след "Филипс" и "Шел".
Все по-малко хора проявяват желание да работят като държавни служители и администрацията се смъкна от 9-то на 22-ро място в същата класация на най-предпочитаните работодатели.
В основата на привлекателния образ на холандската полиция стои рекламна кампания, лансирана през 1989 г. за набиране на служители. Основният й призив бе "Сигурността във вашия квартал е важна за вас. За нас също, станете един от нас!"
Днес набирането на служители в полицията не представлява вече проблем, до голяма степен и заради привлекателната заплата - средно около 2000 евро на месец, при това за новопостъпил.
След убийството на режисьора Тео Ван Гог през 2004 г. популярността на холандските полицаи се увеличи. Оттогава насам полицията не се притеснява вече да показва униформи в рекламите си.
Градските власти в Амстердам поискаха от полицаите да лъскат обувките си, да ходят добре подстригани и да прикриват татуировките, когато са на работа.
Българските граждани като цяло не са доволни от нивото на сигурност в страната, констатира в свой доклад Европейската комисия. Събитията от последните дни свидетелстват, че България е място, опасно за живеене.
Последното изследване на общественото мнение, представено от НЦИОМ, показва сериозно намаляване на доверието на гражданите у полицията.
Най-недоволни са софиянци - заради честите показни убийства и взривове.
По-скоро неуспешни са оценени действията на полицията в анкета на агенция "Фокус" "Как оценявате действията на полицията по овладяване на престъпността?".
Журналистът от Ройтерс Майкъл Уинфри, който миналата година писа репортаж за страната ни, отбеляза, че полицаите, които трябва да гарантират сигурността и спокойствието на гражданите, признават, че са почти безсилни да се справят с престъпността.
Оборудването на полицаите с компютри и нови автомобили не ги прави по-големи професионалисти. В самата полиция разбират, че обикновените хора нямат доверие в институцията и са предприели стратегия за въвеждане на модела "Полиция в близост до обществото".
По проект на "Отворено общество" бе допуснато доброволци да извършват наблюдения в общо деветте районни полицейски поделения на София. Целта на проекта, по който ще се работи през цялата 2006 г., е гражданските наблюдатели да установят спазват ли правата на задържаните и да проверят работата на униформените служители.
Малко са служителите на реда като бившия шеф на РДВР-Видин полк. Вълчев, който загуби собствения си живот, като се притече на помощ на нападнат от роми младеж.
По-често се изказват опасения за злоупотреби от страна на полицията.
Не се предоставя статистика колко от акциите на полицията на основа на правомощието й да влиза в частна собственост без прокурорско решение са успешни.
Всички си задават въпроса защо при последните тежки показни убийства нямаше преследване по горещи следи.
Не е ясно, ако някой обикновен гражданин бъде нападнат или ограбен на улицата, дали ще получи съдействие от органите на реда. Ако обаче по лични подбуди някой реши да набеди друг, да подхвърли улики, този някой попада под ударите на закона.
Така през 90-те години оперативен работник по погрешка уби невинен гражданин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!