Н еотдавнашната инициатива на премиера да назначи за министър на финансите икономическия съветник Павел Войчеховски на мястото на Зита Гиловска, която подаде оставка след обвинения заради миналото й при комунистическото управление, изненада Ярослав Качински, който заяви, че не познава новия министър и че никой не се е консултирал с него.
Преди дни Марчинкевич се срещна на четири очи и с Доналд Туск, лидер на главната опозиционна партия, либералната "Гражданска платформа", което според медиите "преляло чашата".
"Премиерът от известно време насам нямаше вече свобода на движение. Братята Качински предвиждаха революционни промени в полската политика, а Марчинкевич, много по-сдържан и умерен, бе пречка за тях", коментира Томаш Вроблевски, редактор на полското издание на "Нюзуик".
Ярослав Качински аргументира смяната на правителството с необходимостта "Право и справедливост" да спечели следващите местни избори.
"Това е изключително важен въпрос. Победата на нашите кандидати ще ни позволи да продължим на местно равнище промените, които вече извършваме на национално равнище. Това ще ни позволи да легитимираме действията си, които сега са толкова критикувани", заяви Качински.
"С това решение поемаме риска да имаме братя на президентския и на премиерския пост. Преценихме обаче, че предлагането на друг кандидат за премиер ще е по-малко удачен вариант", отбеляза още той.
От своя страна Марчинкевич опроверга медийните слухове за разногласия между него и ръководството на партията. Никой няма да успее да ме скара с "Право и справедливост" и Ярослав Качински, увери той.
Същевременно холандската кралица Беатрикс официално назначи временно правителство на малцинството, ръководено от бившия премиер християндемократ Ян Петер Балкененде, което ще управлява страната до предсрочните избори на 22 ноември.
Правителството, което не разполага с мнозинство в парламента, е съставено от партията Християндемократически призив (ХДП) и либералната Народна партия за свобода и демокрация (НПСД).
Балкененде подаде оставка на втория си кабинет в петък, след като центристката формация "Демократи-66", най-малката от трите партии в правителствената коалиция, оттегли подкрепата си, заради несъгласие с действията на министъра на имиграцията и интеграцията Рита Вердонк във връзка с холандското гражданство на бивша депутатка от сомалийски произход.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!