П рез 2008 г. политическите права в България са намалели поради неспособността й да се пребори с корупцията и организираната престъпност, отчита американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус" в годишния си доклад, цитиран от Ройтерс.
В скалата за политическите права страната ни - която миналата година получи висока оценка - пада от 1 на 2, но въпреки това продължава да е сред "свободните" страни, в които гражданските свободи по правило се спазват, съществува независим граждански обществен живот и независими медии.
Според доклада политическите свободи по света са отбелязали спад за трета поредна година през 2008-а, като Русия и Гърция са минали на по-ниско място в класацията заради политически инциденти, а Ирак и Малайзия са заели по-горни позиции в резултат на нарасналия плурализъм.
"Свободните" страни или региони - 89, са значително повече от 42-те, обявени за "несвободни" миналата година, но политическите права и гражданските свободи спаднаха най-вече защото някои правителства по света подражаваха на европейските антиавторитарни "цветни революции", които смениха курса и смазаха демокрацията, отбелязва "Фрийдъм хаус".
Русия, където според организацията изборите не бяха "нито свободни, нито честни", както и съседни страни под нейно влияние, които потушиха дисидентските движения след мирни анти-авторитарни революции, поведоха тенденцията надолу, смятат експертите.
Гърция е паднала надолу в класацията заради масовите размирици и младежки бунтове от декември, последвали убийството на 15-годишен ученик от полицай, както и заради неспособността на правителството да ги контролира.
Сърбия спада към свободните страни в света, постигнала е напредък в борбата срещу корупцията и подобрява сътрудничеството с Международния трибунал за военни престъпления в Хага, преценява неправителствената. Съседката ни получава тройка за политически и двойка за човешки права, както и миналата година.
Черна гора бе определена като "отчасти свободна" и получи тройки и в двете категории.
Косово е с оценка 6 за политически права и 5 за граждански свободи, като с тези оценки попада в категорията "несвободни страни". Прищина освен това е критикувана и за неспазване на човешките права на малцинствата, нестабилната сигурност и корупцията.
Ирак, въпреки дългогодишните размирици след водената от САЩ война, пък се качи нагоре в класацията в резултат на подобрената вътрешна сигурност и по-голямото участие на мюсюлманите сунити във властта.
Малайзия също получи по-висока оценка заради представянето на опозицията на парламентарните избори.
Финландия оглавява списъка от 193-те проучвани страни и региони, а Северна Корея е на последно място. Ситуацията и в двете страни не се е променила през последната година.
Китай е на едно от последните места, защото вместо да подобри спазването на човешките права и демокрацията преди Олимпиадата в Пекин миналата година, страната е показала на света "самоуверен тоталитарен спектакъл".
Световната финансова криза заплашва политическите права и свободи през 2009-а в места без демократични институции и отдушници за смекчаването на последващи конфликти, заяви на пресконференцията Кристофър Уокър, директор по проучванията на организацията.
Според него глобалната икономическа криза ще се влошава с времето, така че тази година ще бъде голямо предизвикателство в това отношение.
"Фрийдъм хаус" представи доклада в Тайпе, защото смята Тайван за свободен регион в Азия, посочи местният представител на организацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!