Той обаче изтъкна, че отговорностите на коалицията намаляват с напредващото обучение на иракските сили за сигурност.
Иракчаните трябва да са в състояние да защитават страната си и ние ще подпомогнем тази горда нова нация да отстоява свободата си, заяви той.
Първата му голяма реч след встъпването във втори мандат бе посветена до такава голяма степен на Ирак, че наблюдатели коментираха с ирония дали Буш не се чувства и лидер на тази страна.
В залата присъстваха и иракчани, които вместо да аплодират, размахваха показалци.
Пръстът на всеки все още лилавееше от мастилото, с което се маркираха гласоподавателите на неделните избори.
Основната идея във външнополитически план отново бе заявеното при президентската клетва намерение на Вашингтон да изнася и пропагандира свободата и демокрацията.
Специално внимание в изказването беше обърнато на Близкия изток като цяло.
Целта на двете демократични държави
Израел и Палестина да живеят една до друга в мир
е на една ръка разстояние - и САЩ ще им помогнат за постигането й, декларира президентът, за когото се разправяше как в началото на първия си мандат е заявил, че Вашингтон няма какво да направи в този конфликт.
Часове преди новият държавен секретар Кондолиза Райс да замине на обиколка в региона, Буш обеща 350 млн. долара за политически, икономически и други реформи в палестинските територии.
Новоизбраният президент на палестинската автономия Махмуд Абас, който наследи на поста покойния дългогодишен лидер Ясер Арафат, пък бе приветстван наред с държавните глави на Ирак, Афганистан и Украйна.
Сред близкоизточните държави, които дават убежище на екстремисти, беше посочена на първо място Сирия, а Иран беше определена като основен спонсор на тероризма в света и обвинена, че се опитва да се сдобие с ядрено оръжие.
Той обаче подчерта, че ще действа чрез дипломация и работи с европейските съюзници, за да убеди Техеран да се откаже от атомните си амбиции - в тон със заявеното преди дни и от новата му външна министърка Райс, която оповести, че започва периодът на дипломацията.
Американците са с вас в отстояването на свободата ви, обърна се Буш към народа на Иран, което може да се тълкува като преориентиране към "украинския вариант" на "нежна революция", отколкото към пряка военна интервенция като в Ирак.
Обратно, като примери и водещи сили за мира в Близкия изток бяха посочени Саудитска Арабия, на която US президентът отрежда водеща роля, и Египет.
Акцентът в словото на Буш обаче бе поставен върху вътрешнополитическите теми и по-специално
настоящата пенсионна система.
Хората вече живеят по-дълго и получават пенсии по-дълго, което означава, че само след 13 години осигуряването (SSA.gov) вече ще излезе на минус, а през 2042 г. го заплашва фалит, обясни президентът.
Той увери сънародниците си над 55 години, че за тях условията няма да се променят, но обяви, че приема всякакви идеи за реформи на системата за по-младите и даде за пример възможността за прехвърляне на част от данъците в лични пенсионни сметки, които да се наследяват от близките.
Думите му бяха приети с негодувание от демократите, които обаче са малцинство в новия състав на Конгреса.
Пенсиите са социална придобивка, а не инвестиция, с която може да се играе на борсата, негодуваха някои, а Би Би Си припомни как в САЩ досега са смятали, че пенсионният фонд трябва да стои непокътнат, но Буш явно има самочувствие да наруши това златно правило.
Той се похвали, че миналата година за американците са били отворени 2,3 млн. нови работни места, а администрацията на Белия дом възнамерява да увеличи студентските стипендии и да повиши качеството на гимназиалното обучение. US президентът се обяви още за облекчаване на имиграционните правила, както и за приемането на "временни гостуващи работници", за да заемат вакантните места, нежелани от американците.
Отявлен противник на гей сватбите, той отново подкрепи предложи конституционна поправка,
"за да се защити светостта на брака",
и разкритикува съдиите, които вместо да прилагат закона, се опитват да законодателстват.
През втория мандат първата дама Лора Буш ще се заеме с новата инициатива, която цели да отклони от участие в престъпни групировки младите мъже чрез привличането им в религиозни общности, каза още Буш.
Той обеща и разширяване на обхвата на ДНК експертизите, валидни пред съда, за да се предотвратят наказанията срещу невинни хора.
Както миналата година, когато до първата дама стоеше президентът на Афганистан Хамид Карзай, сега до Лора Буш бе застанала млада иракчанка, чийто баща е бил убит при режима на Саддам Хюсеин - Сафия Табел ал Сухаил, лидерка на Иракския женски политически съвет.
Зад нея пък бяха настанени родителите на 25-годишен морски пехотинец от щата Тексас, който загинал при офанзивата срещу Фалуджа.
Така когато Буш спомена паметта на онези, "които загинаха за свободата ни", просълзената майка и иракчанката се прегърнаха дълго и камерите запечатаха този трогателен момент.
Почти всяко изречение в 40-минутната реч беше прекъсвано от аплодисменти и ставане на крака в лявата част на залата и балкона, но демократите отдясно реагираха в повечето случаи хладно.
Рейтингът на Буш обаче е най-ниският, регистриран през последните години за преизбран президент, отбелязва Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!