"Тагесцайтунг" приветства решението на зелените да се изтеглят от преговорите между правителството и опозицията. Според вестника тази стъпка е била необходима, защото целите за по-добра интеграция, модерни правила за трудова миграция и хуманен закон за бежанците са били непостижими с опозиционните християндемократи. В противен случай според "Тагесцайтунг" е щяло да се стигне до закон, който ограничава имиграцията.
"Ди Велт" е на противоположно становище и пише, че зелените са показали как не може повече да им се вярва на обещанията. Те погребват модерен закон, който още носи отправните точки на правителството в достатъчна степен, пише вестникът. Според изданието и опозицията носи вина, защото е продължила да налага "нови аспекти на сигурност", но зелените са по-лоши, защото свалят закон, от който е щяло да има някои ползи.
Във Франция "Фигаро" очаква на пресконференция днес министърът на финансите и икономиката Никола Саркози да обяви решителни действия за овладяване на бюджетния дефицит. Изправен пред факта, че държавните финанси са в напреднала кома, очаква се днес Никола Саркози да предпише електрошок, пише изданието.
"Фигаро" смята, че влошаването на финансовата ситуация е достатъчно, за да оправдае пауза в намаляването на данъците. Бизнесвсекидневникът "Лез еко" очаква Саркози да обяви мерки, които да стимулират потреблението.
Мадридският "Ел Мундо" предупреждава за опасностите на интеграцията. Властите трябва да окуражават интеграцията, но това трябва да е съвместимо с войната срещу ислямския фундаментализъм, който отрича основни права и оправдава тероризма, съветва вестникът.
"Ел Паис" подчертава, че обществото има нужда от обяснения за най-големите атентати, станали в Испания. "Публикуваната досега информация е фрагментарна и на моменти противоречива, което оставя усещането за уязвимост. Ясно е, че за разследването трябват време и спазване на съдебната тайна, но правото на информация е основно условие хората да се почувстват отново сигурни", пише "Ел Паис".
"Ла Расон" се спира на осуетените подготовки за атентати в Турция по време на срещата на върха на НАТО. В редакционна статия изданието пише, че "малко по малко ислямските общества се събуждат за опасността, която тези екстремисти представляват за стабилността на техните собствени държави, и удвояват усилията си да ги унищожат, както в Турция и Йордания".
Предизвикателствата на присъединяването към ЕС са основна тема в изданията в 10-те нови страни членки. "Мехурчетата на шампанското още са във въздуха, но няколко проблема вече създават опасност да взривят ЕС", пише словашкият "Правда" и изброява преговорите по проекта за конституция, новите проблеми с британския референдум, пререканията по следващия бюджет, избора на нова Европейска комисия. Според изданието тяхното решаване е поне толкова важно (а вероятно и повече), колкото самото присъединяване на 10-те.
"Правда" разсъждава, че и без друго новите са само наполовина в ЕС, защото не са членки на Шенгенското споразумение, нямат еврото, а старите с малки изключения са затворили за тях трудовия си пазар. В пражкия "Лидове новини" бъдещият словашки еврокомисар Ян Фигел пише, че Обединена Европа и европейската интеграция не са въпрос само на икономика и география, но и на ценности и цивилизация.
В Норвегия "Афтенпостен" разсъждава, че всекидневният живот ще вземе превес над честванията. "Норвегия се оказва в специфичната позиция да плаща повече за новите членки на глава от населението, отколкото самите европейски членки, освен Люксембург. Почти може да се каже, че плащаме, за да избегнем необходимостта да вземаме решения", пише "Афтенпостен". Норвегия не е член на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!