С началото на университетската учебна година в Берлин все повече се говори за "езикови тандеми".
Идеята е следната. Двама студенти с различен майчин език се срещат в неформална приятна обстановка и дискутират новините, последния актуален филм или литературни теми.
Този метод печели все повече последователи
Шарлот е последна година ислямски науки в Свободния университет в Берлин. Паралелно, участва в "езиков тандем" с амбицията да учи персийски.
"Основната причина е, че това е безплатен начин да се научи чужд език. Освен това се получават срещи със студенти, дошли от чужбина в Германия, за да учат немски.
Има взаимност и всички печелят. Всеки сам решава какво точно иска да научи. Заради всичко това е наистина добре", обяснява студентката.
Шарлот признава, че езиковият тандем, в който участва, ще й помогне и за взимането на изпитите. Нейна партньорка е иранка, пристигнала да учи в Берлин, но и за да усъвършенства своя немски.
Важен момент от този метод на изучаване на чужд език е, че езикът е далеч от академичния, предлаган в университета, и е
много по-близо до реалния
"Виждаме се всеки път по два часа и говорим респективно по един час на всеки от двата езика. Например в момента предпочитам да работим по литературни текстове.
Партньорката ми обаче иска да се усъвършенства в ежедневната реч- как говорят младите, и да излезе от рамката на литературния език, който учи в университета.
С предишния ми партньор прекарвахме повечето време в някое кафе на по чаша бира. Сега е различно, настаняваме се на спокойствие в университетската библиотека", разказва Шарлот.
Оказва се, че самите германски университети подкрепят езиковите тандеми, организирайки
специални борси за събирането на двойки, които да учат заедно езици,
при това по интернет. Достатъчно е само да се отбележи предлагания и търсения език.
Методът предизвика истински фурор сред студентите по програма "Еразъм". Само определението немски срещу испански, английски или френски звучи страхотно.
Същото е и с по-екзотичните езици, както вече дадохме пример. Много търсен е и китайският. Езиковите тандеми обаче не са новост за Германия.
Френско-германски младежки клуб работи със същия метод още от 60-те години на миналия век и организира двунационален престой в съответните страни.
Методът езиков тандем се възприема добре и защото провокира към креативност. Културният аспект е една от най-силните му страни.
Шарлот разкрива, че докато се обяснява някоя дума или израз, се дават примери, често пряко свързани с културата на другия. Тя признава, че задава много въпроси на иранската си партньорка за града, в който е израснала, за ежедневието там.
Заради успеха на езиковите тандеми Берлинският свободен университет - макар и от следващата година, ще открие специален отдел, който да се занимава само тях.
Практиката да се учи в тандем е известна и у нас. Ученето в тандем от само себе си се налага при студентите по програмата "Еразъм".
Студентите по програмата за обмен "Еразъм", които идват, за да учат в български университети, преминават през
много кратък курс по български език
Този курс им дава възможност само да се ориентират в езиковата обстановка, но не и да общуват свободно със своите колеги българи. Дума и не може да става да учат на български.
Техният учебен процес протича на някой от популярните европейски езици - английски, немски, френски.
Любопитството към страната, към култура и към ежедневния живот обаче поражда желанието у повечето чуждестранни студенти да разбират и да научат повече думи и фрази на български.
От страна на българските студенти също има подобна нагласа. Така се оформят тандемите. Пример за това са Георги и Агата, респективно български и полски.
Георги изучава полски в полското училище в София и има добра езикова основа. Езиковото му партньорство с Агата е възможност практически да говори с полякиня, и то на езика, на който говорят младите поляци.
Рамката на техния тандем са и теми, свързани с политическия живот и с медиите в България и в Полша, защото и двамата учат журналистика.
И докато езиковите тандеми в университета се оформят съвсем неформално, има хора, които
търсят специално човек, с когото да упражняват
езиковите си способности.
Понякога не е задължително двамата да се срещат. Тандемът работи като двамата използват електронната си поща или чата. В половината от времето тандемът използва единия език, в другата половина - втория.
Но разбира се, прекият контакт е предпочитан. Така ученето протича и по-приятно. Защото двамата
излизат един час на кафе или отиват на обяд
Този начин на учене на разговорен английски е избрала Мария. Тя учи английски заедно с Марк, който е американец.
Срещите им протичат като предварително двамата се уговарят за темата на разговора. Мария е много доволна, защото три часа в седмицата говори само на английски и може да усъвършенства езиковите си умения в реална ситуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!