Е вропейската комисия няма изпраща в България нова партньорска проверка, която да инспектира състоянието на III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй", стана ясно в Европейския парламент, където български представители лобираха за пускането на двата блока.
Ръководителят на дирекция "Ядрена енергетика" в ЕК Кристиян Ватерлус отново заяви, че за Комисията този въпрос е приключен, информира БНР.
В най-голямата сграда на ЕП "Алтиеро Спинели" се състоя дискусия на тема "Енергийната ситуация в България и на Балканите". Проявата бе организирана в рамките на започналата у нас кампания срещу спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", предава кореспондентът на БТА в Брюксел.
В дискусията участваха български евродепутати от всички парламентарни групи, както и техни колеги от други страни. След тях бе и евродепутатът Ари Ватанен, прочут автомобилен състезател в недалечното минало.
Той е част от в Групата на Европейската народна партия в ЕП и често се изявява като убеден противник на затварянето на двата блока на българската АЕЦ.
Заместник-директорът на националния разпределителен център на Електроенергийния системен оператор у нас Божидар Павлов запозна присъстващите как е спаднало производството на електроенергия в България след затварянето на I и II, а след това и на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
От 48% дял в общото производство на електроенергия през 2002 г., сега той е намалял до 34%.
Той отбеляза също, че преди България е изнасяла електричество за Гърция, Македония, Черна гора, Албания, като често е откликвала и на молби за спешна помощ.
Сега обаче износът на българско електричество е спрян поради опасност от криза на вътрешния пазар, което крие рискове за енергийния баланс в балканския регион.
Директорът на Института по енергетика Христо Христов говори по темата от по-различна гледна точка, като я свърза с количествата емисии парникови газове, разрешени на България в рамките на европейската схема за търговия с парникови газове.
Той отбеляза, че сега се налага да се строят нови енергийни производствени мощности като топлоцентрали, за да се компенсират загубите от затварянето на двата блока на АЕЦ "Козлодуй".
Това обаче ще увеличи количествата вредни емисии и ще е немислимо България да се вмести в определените й квоти.
Христов посъветва, ако не бъде преразгледано залегналото в Договора за присъединяване на България към ЕС затваряне на двата блока на АЕЦ "Козлодуй", България да уведоми европейските институции, че ще ги пусне повторно или България ще излезе от европейската схема за участие в търговията с парникови газове, за да не се стигне "до икономически срив, по-тежък от срива през 1990-1993 г., когато брутният вътрешен продукт в България намаля с над 25%".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!