Б ългарските деца са мъдри, те често изземват функциите на своите родители. Това са основните изводи от кампанията "Нека поговорим", организирана от издателство "Кръгозор" и фонда за населението на ООН.
В обобщението на резултатите се включи социалният антрополог Харалан Александров, който анализира социално-икономическите тенденции, довели до промени във взаимоотношенията в семейството.
Родителите вменяват вина на своите деца, защото очакванията към самите тях да бъдат успешни са нараснали, смята Александров. Написаното в есетата на тема "Моят готин родител"/"Моето страхотно дете" го карат да смята, че шеметната скорост на живота не позволява на възрастните да предугадят отговорите на всички въпроси, които изникват в детската глава.
Верният път, съветва той родителите, е да се стараят да бъдат образци за децата си, защото подрастващите извличат най-доброто от тях.
В конкурса за есе "Моят готин родител"/"Моето страхотно дете" участваха 268 деца и 161 родители. В текстовете на подрастващите се открояват думи като "обич", "грижа", "доверие".
"Възпитала съм децата си сами да се борят, защото всичко, което постигаш сам и с много труд, е по-ценно от даденото наготово. Знанията, които те карат да разсъждаваш, като тези от хубавата книга, се запомнят за цял живот, а и всичко, което си постигнал сам, е ценност за цял живот, която никой не може да ти вземе, или поне моето страхотно дете ме научи и ме учи на това", пише 44-годишната Донка Христова от с. Левка. Тя спечели първото място в конкурса за родители.
"Мама е просто мама. Сякаш това е лека задача! Бащата работи, умува, търгува, майстори - оглавява семейството. Майката сплотява. Майката свързва, обича, търпи, учи, помага. Мама е тъжна, когато сме тъжни... Отскачам до хола, мама е там. Добре ли съм, пита ме, с дистанционно в ръка. Внезапно е грейнала. На лицето й надежда и майчина радост заменят смръщена загриженост.
Прозирам, че го прави, за да ме утеши, да ме освежи. И успява. Успява. Ама че странно. Не ми се сърди, не ми е обидена. Виновно ми е - толкова, че забравям яда си. Развеселявам се - толкова, че забравям вината си. И ми се струва, че е било толкова лесно, толкова леко да загърбя дребните неволи на деня. Просто било да не се чувствам сама - защото не съм. Моят готин родител е с мен, моята готина майка", разказа за своята страхотна майка 17-годишната Мариана Петкова от Монтана, която получи лаптоп.
Победителите в конкурса бяха обявени на 6 декември от лицата на кампанията - Мариана Векилска, Симеон Колев и Габриела.
"Ние родителите, нагърбени с мисията да оцелеем, много сме се облегнали на децата си и очакваме да сбъднат нашите мечти. До колко е честно това?!", емоционално попитa по време на награждаването на победителите програмният директор на Фонда за население на ООН в България Марта Дяволова.
Тя беше категорична, че есетата недвусмислено показват колко мъдри са българските деца.
В кампанията "Нека поговорим" се включиха и 12 български изпълнители, които подготвиха един по-различен календар за Коледа. В него Графа, Дичо, "Акага", "Ъпсурт", Вики от "Мастило", Галя, айдълката Нора, Любо, Спенс, Кристо и Сантра, Део и Лора Караджова и група "Вендета" отправят своите послания към младите хора да общуват и да се опитват да разбират своите родители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!