Американецът Бил Брайсън, който описа и нашата страна в един от своите европейски пътеписи, е сред лауреатите на наградата на ЕС "Декарт" (Descartes Prizes), присъждана за втора поредна година за популяризиране на науката.
Призът в категорията за писмено слово му бе присъден на церемония в Лондон за книгата "Кратка история на почти всичко", издадена и на български. (Вж. и официалния му сайт BillBrysonBooks.com).
В категорията за професионални учени бяха отличени д-р Карл Йохан Сундберг от Швеция, който еднакво вдъхновено чете лекции и на студенти, и на деца, както и младата астрофизичка Ана Андерсен от Дания заради изключителната си дарба да предава сложни научни факти разбираемо за по-широка аудитория.
Михаел Зайферт от университета на Тюбинген получи наградата за научни инициативи, защото е създал специална програма от лекции за деца, целяща да привлече младите към науката.
В категорията за телевизия и радио победител е Йос Ван Хемелрик от белгийската телевизия, автор на научнопопулярен сериал за живота.
Всеки от лауреатите получава по 50 000 евро, а още петима финалисти - по 5000 евро.
В другата област, в която се присъждат наградите "Декарт" - за научна дейност, бяха отличени пет водещи международни европейски екипа с важни открития в генетиката, промените в климата, физиката, астрономията и социологията.
На церемонията в Британската академия на науките в Лондон призовете бяха раздадени от европейския комисар за науката и изследванията Янез Поточник, информира още БТА.
Получиха ги ръководителите на проекта за нови изкуствени материали EXEL (Extending electromagnetism through novel artificial materials), на проекта за климатични и екологични промени в Арктика CECA (Climate and environmental change in the Arctic), на астрономите от проекта PULSE (Pulsar Sciences in Europe), на европейското социално изследване ESS (European Social Survey) и на европейското изследване върху първичния имунодефицит EURO-PID (European initiative on primary immunodeficiencies).
Наградените проекти са избрани от жури, състоящо се от 17 учени и ръководено от Ене Ергма, зам.-председателка на Естонската академия на науките и председател на естонския парламент.
Всеки от екипите ще получи по 200 000 евро, като тази година за първи път бяха отличени и петима финалисти, които ще си поделят 150 000 евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!