Започна транспортирането на урните с бюлетини от отдалечените райони към регионалните бюра за преброяване, като местните избирателни комисии са взели много старателни мерки да предотвратят измами, информира кореспондент на Би Би Си в град Мазар-и-Шариф.
15 от кандидатите, които се състезават срещу временния президент Хамид Карзай, обаче оповестиха, че няма да признаят вота за валиден заради лесното изтриване на мастилото, с което се маркират пръстите на избирателите с цел да се предотврати повторно гласуване.
Изборите бележат излизането на страната от периода на дългогодишни войни, коментира от своя страна Карзай в интервю пред Би Би Си.
Той за пореден път отхвърли критиките заради регистрираните в изборния ден нередности и декларира, че независимо от името на победителя, гласуването трябва да се възприеме като голям успех.
Карзай, който се смяташе за фаворит, осъди бойкота, обявен от съперниците му за поста, които според него са действали против волята на афганистанския народ.
Наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) също посочиха, че исканията за касиране на вота нямат основание.
Кандидатите на изборите бяха общо 18, припомня РФИ-България (www.rfi.bg) и окачествява събитията около вота като политическа криза:
"Избирателите внезапно откриха, че няма от какво да се боят и имаше реален изблик на чувства - коментира Валери Роар в кореспонденция за френското радио от афганистанската столица Кабул. - Изборите бяха предвидени от три години и за афганистанците бяха кулминационна точка на връщането към демокрацията. Но ето че внезапно този символ на демокрацията се пукна пред очите им като сапунен мехур.
Противниците на Хамид Карзай не биха могли и да мечтаят за нещо повече. Пълна дисфункция на изборната система в цялата страна, констатирано от избирателите, наблюдателите и журналистите.
От страна на Карзай се твърди, че след като не могат да атакуват популярността на президента, се захващат с неговата легитимност.
Опозицията е съставена от същите хора, което още месец преди гласуването искаха Карзай да подаде оставка за изборния период.
Избирателната комисия обаче удържа на натиска и гласуването мина спокойно."
Американският президент Джордж Буш нарече тези избори "едно голямо събитие", а френският специалист по централноазиатския регион Оливие Роа коментира:
"Мисля, че наблюдавахме вълна на подкрепа за Карзай и точно това доведе до отрицателната реакция на неговите конкуренти.
Популярността на Карзай не означава автоматично, че е обичан. От три месеца забелязваме как се увеличава подкрепата за него.
Хората искат просто да гласуват, понеже изборите за тях са новост и подкрепят сегашната власт, защото тя е символ на стабилност.
Народът не иска Карзай да е просто представител на международната общност - хората разчитат той да осигури международна помощ.
Важното на тези избори е, че талибаните губят подкрепа. Очакванията за талибанска офанзива не се оправдаха."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!