Б ългария е ощетила ЕС с 32 млн. евро, се посочва в доклад на Службата за борба с измамите със средства на Европейския съюз ОЛАФ за България.
"В българското правителство и държавни служби има влиятелни сили, които нямат интерес да бъде наказано нито едно лице от групата на Людмил Стойков, разследван за източване на 6.5 млн. евро от САПАРД", пише шефът на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер в официално писмо до вицепремиера Меглена Плугчиева.
До българското правителство е изпратен "унищожителен", според в. "Дневник", доклад, в който се посочват злоупотреби със средства по САПАРД, извършени основно от група фирми, наричана в доклада "групата Николов-Стойков".
"Няма да коментирам доклад, който не е предназначен за медиите. Намирам за недопустимо и безотговорно да се разгласява кореспонденцията между две институции без съгласието на двете страни", заявил снощи пред "Дневник" главният прокурор Борис Велчев.
Тази сутрин обаче, преди заседанието на Висшия съдебен съвет, Велчев заяви: "Има повече от едно дело и аз нямам никакъв проблем да потвърдя, че такава група Николов-Стойков съществува и за българската прокуратура. Ние разглеждаме всички дела като взаимосвързани и част от организирана престъпна дейност. Питам се в какво се е изразило покровителството на държавата над тази група."
Потърсен за коментар бизнесменът Людмил Стойков, разследван за пране на пари, определи изнесеното в доклада като невярно и каза, че може да заведе дело за клевета срещу ОЛАФ, за да си изчисти името.
По-късно, в интервю за Дарик радио, Стойков заяви, че чрез него атакуват българския президент, процесът е политически.
Стойков отрече да има нещо общо както с мрежата от 50 фирми, така и с проекти по програма САПАРД изобщо.
"Няма абсолютно никакъв "чадър" над мен именно затова, защото не съм участвал въобще в нито един проект по САПАРД, никъде и през никакви фирми и абсолютно никого не познавам", беше категоричен той и допълни, че "това е доказано и от немски граждани, и от български документи".
Според Стойков "нещата отиват на политическа плоскост". "Вие виждате от няколко дни то вече се превръща в политически процес. През мен някои от политическите сили се опитват да атакуват президента, който няма абсолютно нищо общо. Ако имах политически чадър, щях ли да бъда задържан без никакви доказателства въобще? Щял ли да бъде въобще замесен въобще в този скандал?", каза той.
След като стана известно съдържанието на писмото, вицепремиерът Плугчиева определи като скандал появяването му в медиите. "Аз го дадох във Висшия съдебен съвет, за да си направят изводи магистратите, тъй като съдържа критики и към тях, а точно от там то бе изнесено и публикувано. Това е некоректно", заяви Плугчиева.
Според ОЛАФ
"групата Николов-Стойков" е престъпна мрежа от компании,
която включва повече от 50 български, европейски и офшорни фирми.
"Тази мрежа е управлявана и финансирана от Николов и Стойков, за които се говори, че имат близки връзки с настоящото българско правителство. За единия се твърди, че е финансирал предизборната кампания на настоящия български президент и е бизнес партньор на бивш зам. -министър на външните работи (става дума за Феим Чаушев - бел. ред), който се е опитал да окаже влияние върху текущо разследване на това лице", се казва в доклада.
Изброените престъпления на групата са измами с данъци и субсидии, фалшификация на документи, пране на пари, незаконен внос и износ в България и ЕС на китайско месо.
Според ОЛАФ Стойков и Николов са замесени освен в отдавна известната афера със стари машини, представени за нови, за да се вземе субсидия от САПАРД, и в други две за близо 20 млн. евро с фалшиви оферти по пет проекта на програмата.
Двамата се разследват за внос и износ на китайско заешко месо с фалшиви здравни сертификати от Аржентина и за злоупотреби при изкупуване на дълг от Националната електрическа компания и сделка с железопътни вагони.
Докладът критикува фонд "Земеделие", прокуратурата и съда за несъгласуваност на действията. Според европейската служба фондът не е започнал навременни процедури, за да си върне парите от фирмите, свързани с първата разкрита афера на кръга Стойков - Николов и не е обменял информация с прокуратурата.
Прокурорите са обвинени, че са водили разследванията срещу групата разпокъсано и без централизиран контрол. Прокуратурата не била информирала фонд "Земеделие" за провежданите разследвания, свързани със САПАРД и не е сезирала ОЛАФ и засегнатите членки на ЕФТА за афера със заешко месо от Китай, което било изнесено за страни от ЕС.
Българското обвинение не е направило всичко възможно за запориране на имотите на тези лица, пише още в доклада на ОЛАФ.
ОЛАФ критикува и съда,
че е задържал за много кратко време в ареста заподозрените лица, прибързано е освободил под гаранция 10 хил. евро Николов и Стойков и е наредил и на Агенцията за държавни вземания да освободи 3 млн. лв. активи на фирми, свързани с групата, отменил е актовете на фонд "Земеделие", с които е направен опит да се върнат незаконно изплатени суми.
В доклада се изтъквало и, че Държавен фонд "Земеделие" не е започнал навреме процедури по спирането на парите, отпускани на фирми, близки до групата, въпреки че фондът притежавал всички доказателства за извършена измама.
За да си върне България доверието на ОЛАФ и Европейския съюз, от Европейската служба за борба с измамите препоръчват да се подобри взаимодействието между отделните служби, да се анализират всички оферти по САПАРД за връзка с вече известни криминални групи и да се създаде работна група по програмата, която да разследва всички случаи на злоупотреби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!