И зпитните работи по предстоящите матури ще бъдат защитени с уникални бар кодове и холограми. В последния момент министърът ще определи малък брой хора, които ще отпечатат тестовите книжки, предаде БГНЕС.
Ще има 14 национални комисии по оценяване и в тях ще участват 1382 оценители, съобщи Милка Коджабашиева, директор на дирекция "Координация и контрол на средното образование" в Министерството на образованието и науката.
Те ще трябва да проверят 154 014 изпитни работи, като на един оценител ще се паднат по 250 работи и той ще получи по 2,50 лв. за всяка от тях.
Заедно с парите за командировъчни квесторите могат да вземат до 1000 лв. Всички оценители ще бъдат транспортирани до мястото на проверката, а полицията ще осигури сигурността. В изпитния ден полицията ще наблюдава 1406 училища в цялата страна.
В деня на матурата учениците ще получат тест книжка, лист за отговори, идентификационна бланка и свитък за свободни отговори. В засекретени пликове с охрана инспекторите ще занесат изпитните материали в инспектората, от където те ще бъдат препратени към училищата, така че до 7 ч. сутринта всеки директор на училище да ги е получил.
Едва в деня на изпита директорът ще разпредели квесторите по залите. Разпределението им се прави от регионалната комисия и нито директорите, нито те знаят предварително какво е то.
На един квестор ще се паднат не повече от 15 деца в стая. Децата с увредено зрение или слух ще бъдат по едно в зала с квестор и учител-консултант.
Учениците ще трябва да покажат лична карта, паспорт или шофьорска книжка. След като им бъдат раздадени материалите, те ще поставят в малък бял плик идентификационната си бланка, а в друг - изпитната си работа.
От министерството специално предупреждават попълнената идентификационната бланка да не се сгъва. Тя се разсекретява едва след като е проверена и оценена изпитната работа на ученика и ще се пази до три месеца след изпита.
На 20 юни разсекретените изпити и резултатите ще бъдат предавани на регионалните комисии и така на място учениците ще могат да видят изпитната си работа.
Миналата седмица Нродното събрание одобри провеждането на задължителните матури.
"Това стана с голям компромис, заради липсата на твърда скала за оценка на резултатите", заяви тогава председателят на парламентарната комисия по образование Лютви Местан, зам.-председател на ДПС, за промените в Закона за народната просвета.
Според Местан този компромис е бил необходим, за да не плати випуск 2008 г. висока цена за явяването си на първата задължителна матура.
"В обозримо бъдеще трябва да вървим към създаване на твърда скала за оценка, защото иначе държавните зрелостни изпити няма да изиграят очакваната роля. В бъдеще трябва да са ясни стандартите, по които ще се оценяват знанията на учениците", каза Лютви Местан.
Според него тестовете трябва да съдържат стандарт, който учениците да се стремят да покрият. Положителната оценка трябва да се получава след като е покрит образователния минимум, допълни депутатът.
Занапред целта на матурите би трябвало да бъде не нагаждането на стандартите към нивото на учениците, а учениците да се стремят да покриват стандартите, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!