О позицията внесе в деловодството на парламента искането за вот на недоверие към правителството заради корупция.
До момента под него са се подписали 79 депутати. Очаква се да се присъедини и Петя Гегова от БНД, която в момента е в чужбина, каза пред журналисти Веселин Методиев от ДСБ.
Вотът е подкрепен от всички депутати от ОДС, ДСБ, "Атака", БНД, БНС и от шест от 15-те независими.
Това е четвърти поред вот на недоверие към кабинета "Станишев". За да бъде той успешен са необходими най-малко 121 гласа.
Според правилника на парламента дебатът по вота трябва да бъде насрочен не по-рано от три и не по-късно от пет дни от датата на внасянето му в парламента. Гласуването е 24 часа след дебата.
Първият беше за несправяне с бедствията, вторият - за здравеопазването, а третият - заради кризата в образованието.
Кабинетът на тристранната коалиция трябва да си отиде, защото неговата корумпираност нанася тежки вреди на българските граждани и уронва авторитета на страната ни като член на Европейския съюз, се посочва в мотивите на опозицията.
"Вотът на недоверие търси политическа отговорност от управляващите от БСП, ДПС и НДСВ заради нанесени щети на цялото общество и опетняване името на България", е записано в мотивите.
"Брюксел наказа българите, заради корумпираното и нескопосано правителство", се отбелязва още в документа.
Според опозицията, правителството създава условия за корупционни практики във всички сфери.
След първата година от изпълнението на Националната стратегическа референтна рамка налице е 0% усвояване на средствата от структурните фондове, което нанася на България щети от над половин милиард евро, пишат вносителите.
Независимият депутат Лъчезар Иванов призова от името на ГЕРБ гражданите да подкрепят с протестен митинг обединените усилия на опозицията.
Депутати от опозицията признават, че
не очакват правителството да падне при гласуването,
а целта на вота е консолидация на десницата.
Борислав Ралчев от БНД отбеляза като съществен факта, че под искането депутатите са се подписали по азбучен ред. Това, по думите му, говорело за съгласувана позиция на опозицията.
Очевидно е, че начинът на процедиране, създаването на работна обща комисия показва тенденция за това, че се търси консолидация в дясното пространство, каза Ралчев.
"Има съчетание на парламентарни и извънпарламентарни действия. Очевидно е, че при мнозинство от 151 депутати трудно може да се предполага успешен вот, но не винаги, дори много рядко, вотът на недоверие е свързан с възможността за сваляне на правителството.
Очевидно е, че една от целите е да се разкрият негативите в управлението и консолидация на дясното пространство", обясни Борислав Ралчев.
Подобна теза разви в интервю за БНР и депутатът от ДСБ д-р Николай Михайлов.
Зам.-председателят на Народното събрание, депутат от БНС Анастасия Мозер каза, че определя като много незадоволителна борбата на правителството с корупцията и затова е подкрепила искания вот за недоверие.
Тя добави, че няма илюзии, че вотът на недоверие ще бъде успешен, но посочи, че всеки вот на недоверие дава възможност за дебат върху това, което се случва в държавата, и то не само по един проблем.
Не мисля, че вотът има за цел заздравянето на редиците в дясно, заяви депутатът от БНС доц. Борислав Китов. Според него за десницата може би е щяло да бъде по-добре, ако целта на вота е била корупцията като пречка за усвояване на еврофондовете и недостатъчен административен капацитет.
"Но така или иначе колегите наложиха въпроса за корупцията и ще станем свидетели на един дебат кой е по-корумпиран от другите, което общо взето за пореден път нищо няма да донесе. Истината е, че е доста корумпирано това управление", каза Китов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!