"Валсът е: едно-две-три, едно-две-три, спомняте си, нали?", подхвърля учителят по танци към двестата тийнейджъри, подредени под внушителните полилеи на двореца "Винохради" в Прага.
Всяка седмица хиляди млади чехи на възраст от 15 до 18 години оставят плейстейшъна и MP3, за да посещават курсове по бални танци - едно възраждане на светски ритуал, наследен от австро-унгарската империя и като по чудо пощаден от комунистическия режим, пише Софи Понс от "Франс прес".
"Записах се, защото това е традиция у нас: моите родители, баба ми и дядо ми са посещавали курсове на моята възраст", обяснява 16-годишната Елишка, която носи ниски обувки и тясна бледолилава рокля, купена специално за случая.
В програмата на курса са включени фокстрот, полка, мазурка, ча-ча-ча, виенски и английски валс, но също и "час по етикет", за да се научат младежите на някои елементарни правила - как да държат чаша по време на коктейл, как да се облекат за банкет, как да не стоят настрана на бал или забава.
"В Чехия ученето на бални танци се възприема като основа на общественото образование", обяснява Ружена Кладова, която ръководи повече от 25 години школата по танци във "Винохради", една от най-престижните в Прага.
Тук курсът от 10 урока по два часа седмично струва близо 5300 чешки крони (около 215 евро, или една четвърт от средната месечна заплата). Момчетата са облечени в черни костюми, с папийонки и бели ръкавици. Родителите се радват на напредъка на своите потомци, отпивайки от питиета си в зали с тавани в неоренесансов стил.
Във всички чешки градове се предлагат курсове за младежи.
"Програмата е еднаква навсякъде и приключва с голям бал на дебютантите", обяснява Виктор Санч, директор на една от шестте школи в Бърно.
Курсовете продължават от септември до април.
Уроците не се променят: момчетата и момичетата се подреждат в отделни редици, после се оформят двойки и се движат в кръг, хванати за ръка. Накрая застават така, че да повторят стъпките, копирайки движенията на учителите и избягвайки да се настъпват
"Малко е трудно, но е доста забавно", твърди Мариана, 16-годишна брюнетка, която посещава школата "Броучек" в Прага с приятелките си от гимназията.
Днес младежите еволюират, традицията започва да изчезва.
"Имахме повече ученици някога, по времето на комунизма, когато курсовете по танци бяха едно от малкото развлечения, разрешени от режима," спомня си Карел Оплет.
Точно обратно е положението при възрастните, които бързо се увличат от танците. Седмичните телевизионни конкурси чупят рекордите по зрителски интерес, фирмите плащат на своите служители курсове по танци.
Местният филиал на британската компания "Тико Хелткеър" също организира танцова програма под формата на тиймбилдинг за своите чуждестранни служители.
"Идеята беше да им се покаже какво се прави в Чешката република", обясни директорката Хелена Лабайова. Тя разказа, че участниците, очаровани от танците, след това пожелали да продължат курсовете, за да могат да извлекат максимална полза от баловете, организирани в чешката столица.
Дворецът "Винохради" предоставя залите си за петдесетина бала на сезон, както за своите ученици, така и за частни лица.
"Все повече чуждестранни фирми организират годишните си балове в някоя от престижните зали", потвърждава Иван Хорак от търговския отдел на "Винохради".
За да не объркат стъпките на фирмения бал, някои служители се записват на курсове, а висшите кадри предпочитат частните уроци, смята Ружена Хладова. Гимназистите не са толкова загрижени за имиджа си и се превиват от смях, когато сбъркат стъпките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!