0

Д окладът за практиките на държавите в областта на човешките права през миналата година, който бе разпространен от Държавния департамент на САЩ, насочва вниманието към сериозната загриженост, предизвикана от проблемите в седем държави в света: Беларус, Зимбабве, Иран, Китай, Куба, Мианмар и КНДР (Северна Корея).

Общото между тези страни според Вашингтон били тоталитарните режими на управление. Властта в тези страни е в ръцете на правителства, които нямат никакво намерения да се разделят с нея, изтъкват от американското дипломатическо ведомство (вж. пълния текст в State.gov).

Представяйки изводите на ведомството си, държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс нарече Беларус "последния тираничен режим в Европа".

В Ирак проблемите с човешките права се дължат на неспособността на правителството да се справи с насилието и тероризма, които оказват влияние върху всички сфери на човешкия живот и са причина за множество политически мотивирани убийства, смятат във Вашингтон.

Онова, което липсва в доклада, е анализ на практиката по отношение човешките права в самите САЩ, посочва обаче "Ройтерс".

Американската страна отдавна е обект на остри критики заради отношението към задържаните в затвора в кубинската база Гуантанамо, а също в Афганистан и Ирак.

Забележките към Китай се мотивират с честите и сериозни нарушения, извършване от правителството, и използването на силите за сигурност при потушаването на протести.

Негативната равносметка за практиката в Иран и тамошното правителство в областта на човешките права бе допълнена с лишаването на редица лица да се кандидатират миналата година в президентските избори, което доведе до избора на предварително одобрения кандидат - Махмуд Ахмадинеджад, изтъква още Държавният департамент.

Редица арабски съюзници на САЩ също са обект на критики: Египет - заради манипулирани избори и изтезания в затворите, а Саудитска Арабия за физическите наказания, произволните арести и липсата на религиозни свободи.

Според доклада на Балканите като цяло и в Украйна са настъпили положителни промени в човешките права, демокрацията и законността. (Вж. още какво пише за България, както и докладите за 2003 и 2004 г.)

В Русия основното събитие през миналата година, което директно оказва влияние върху човешките права, е последователното съсредоточаване на управлението в изпълнителната власт, подчинена на президента, което води до ерозия в отговорността на властимащите пред народа, смятат от Държавния департамент.

В частта за Либия се изтъква, че въпреки някои мерки за подобряването на човешките права в страната, правителството в Триполи е предприело твърде оскъдни действия в тази насока през миналата година.

Социалистическата народна либийска арабска джамахирия е авторитарен режим, управляван от Муамар Кадафи от 1969 г., се отбелязва в началото на текста.

Държавният департамент изброява редица проблеми с правата на човека там - например неспособността на гражданите да променят правителството, отказване на справедлив публичен съдебен процес, мъчения, лоши затворнически условия, произволни арести, някои ограничения на гражданските права и свободи и др.

Докладът отбелязва, че все пак има известно подобрение. Наред с премахването на Народния съд през януари като пример е дадено и решението на Върховния касационен съд от 25 декември, когато съдът прие жалбата на българските медицински сестри и палестинския лекар и върна за преразглеждане тяхното дело.

Документът се спира и на отделни аспекти от правата на човека в Либия. В частта, посветена на мъченията и друго жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказания, документът се позовава на данни от "Амнести интернешънъл" и "Хюмън райтс уоч".

Припомня се, че чуждестранните медици, обвинени в умишлено заразяване на деца в болница в Бенгази, са били измъчвани с електрошок и побой, за да се изтръгнат от тях показания. На 7 юни либийски съд оневини 10 служители от силите за сигурност, обвинени в извършване на това насилие.

САЩ се спират и върху проблема с отказа на справедлив публичен съдебен процес. Те отбелязват, че либийският закон постановява съдебната власт да е независима, което обаче на практика не се спазва.

Като доказателство се посочва, че през май 2004-та либийски съд е осъдил на смърт шест чуждестранни медицински служители, обвинени през 1999 г. в умишлено заразяване на 426 деца чрез преливане на заразена със СПИН кръв.

Според някои сведения присъдите са били основани на признания, изтръгнати с изтезания от обвиняемите, допълва документът. Международните наблюдатели изпитват сериозни опасения, че липсва разследване на твърденията за мъченията, а разрешаването на случая се забавя с многобройни отлагания, заключава Държавният департамент.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 3 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 4 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 6 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 7 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 8 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 8 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 9 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 9 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 9 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 10 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 10 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 10 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 11 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 11 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 11 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"