П рофсъюзните членове по света продължават да бъдат заплашвани от затвор и насилие заради усилията им да защитавате правата на трудещите си, твърди годишното проучване на Международната конфедерация на свободните профсъюзи (МКСП) за 2005 г.
МКСП (ICFTU.org) представлява 155 млн. работници и служители, членуващи в 236 профсъюзни организации в 154 страни.
М.г. близо 1600 профсъюзни членове са станали жертва на нападения, изтезания и други форми на насилие, в сравнение със 704 през 2004 г., се посочва в изследването.
Броят на арестуваните активисти през 2005 г. е достигнал 9000 души, което е близо два пъти повече от предходната година, и са били убити 115 профсъюзни дейци, в сравнение със 145 през 2004-а.
Колумбия отново е начело в списъка
на страните, в които за профсъюзите е опасно да развиват дейност - броят на убитите в латиноамериканската държава м.г. достигна 70, което все пак е под "рекорда" от 99 души, регистриран през 2004 г.
Според проучването на конфедерацията Латинска Америка остава най-опасният за профсъюзите район в света.
През 2005 г. станахме свидетели на нарастващо насилие и враждебност срещу работниците, които се опитват да защитават правата си, обобщава ситуацията генералният секретар на МКСП Гай Райдър.
В целия свят жените продължават да бъдат най-често жертви
на насилие на работното място, сочат данните. Най-трагично е положението на наетите в предприятия в свободните търговски зони на развиващите се страни.
В Бангладеш, Индия, Пакистан и Филипините пък продължава експлоатацията на детския труд и сексуалното малтретиране на работнички.
В експортния сектор на тези азиатски държави според конфедерацията не се плаща извънредният труд и не се изразходват никакви средства за безопасност при работа, тъй като и четирите страни се опитват да се конкурират чрез ниски цени на износните стоки.
МКСП обвини властите в Турция в насилие
при разпръскване на демонстрациите на учители, които от дълго време протестират срещу условията си на работа. Според конфедерацията страната въвежда международните стандарти в сферата на трудовите отношения много по-бавно в сравнение с други реформи, които ЕС налага заради амбициите на Анкара за членство в съюза.
В Близкия изток работниците имигранти са подложени на сурова експлоатация, посочва МКСП в проучването. Особена тревога в това отношение предизвикват условията в Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия, Либия и Йордания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!