П редразсъдъците имат дълъг живот, особено тези, отнасящи се до момчетата и момичетата.
В опит да се изкорени злото от най-ранна възраст, асоциацията "Аз, ти, той" действа във френските колежи. Не без помощта на общината в Париж, която подпомага финансово часове в училищата, посветени на борбата срещу мачизма.
Всичко се прави в сътрудничество с учителите. Как се провеждат тези часове? Правят се кратки фантастични филми, изградени около наболял въпрос или проблем по темата за сексизма.
Диалогът е директен и представя конфликтни ситуации между момчета и момичета. След прожекция на филмите се провежда дискусия.
Пиер-Ив Гийол е представител на асоциацията "Аз, ти, той" и според него най-честите стереотипи са, че евреите са стиснати, черните са агресивни,
момичетата с къси поли провокират сексуално
Последният стереотип, отбелязва Пиер-Ив, е доста подхранван от порнографията. Много често децата имат достъп до снимки, чийто смисъл не разбират, а те всъщност са част от стереотипите.
Асоциацията, на която Пиер-Ив е представител работи предимно в училища, посещавани от деца на имигранти, и обхваща всички парижки квартали.
Специалистите добре знаят, че трябва да се борят със стереотипите, изграждани най-вече в семейната среда.
"Аз, ти, той" извършва дейността си в училищата от четири години и са обхванали 15 хил. младежи. Самите ученици признават, че часовете срещу сексизма са полезни, най-малкото защото там се научават нови дефиниции.
Във Виена прилагат други методи. Това е опит така да се уреди градския живот, че да
няма специални привилегии само за жени, респективно за мъже
Започнали са от метрото, където има специално означени места за майки с деца. Сега има промяна в символа, като се подчертава, че място трябва да се отстъпи и ако един мъж пътува с малко дете.
Призивите вече не звучат: "Отстъпете място на бременната жена", а са по-общи.
Според властите равенството на шансовете минава по този път. Опозицията обаче е не мнение, че по този начин само се засилват стереотипите.
Все пак в кметството на Виена работи специално създаден екип на равния шанс, който разполага със собствен бюджет, гласуван за първи път през 2006 г.
Сексизмът трудно може да бъде заличен от мисленето и поведението на повечето българи, независимо колко и какви забрани могат да бъдат наложени в това отношение.
Сексизмът и патриархалните порядки фигурират въпреки някои плахи опити да бъдат отстранени.
В българското общество все още
властват женско-мъжките стереотипи
Противопоставянето мъже-жени се изрази и в надпреварата на последните кметски избори.
За да се противопоставят на мъжествеността на кандидата за столичен кмет на ГЕРБ централите на други две партии, НДСВ и Новото време, противопоставиха чара на жените кандидатки.
Едва 18 % от компании в България предприемат някакви мерки, за да бъдат ограничавани прояви на сексистко поведение, което засяга хората и от двата пола.
Проблем е, че наличието на сексизъм като цяло се подценява в отношенията на работното място. Позитивност внася факта, че в все по-рядко в офисите в България се отправят сексуални намеци, както отчита изследване на Международната организация на труда.
Мнозина обаче смятат, че просто анкетираните не си признават, а проблемът съществува и се обсъжда анонимно.
На битово равнище в нашето общество се паридира с мъжката сексуалност, така че мачизмът не е само мода, но той се толерира и стимулира.
Явлението бележи целия период на прехода у нас най-вече с мутренското поведение. Типът мачо е твърде много харесван, а в действителност по-скоро демонстрация на поведение и външност, отколкото на реални мъжки качества.
Бързото забогатяване на някои мъже в България им донесе незаслужени успехи сред жените и така започна утвърждаването на имиджа на мачото и неговото възпроизвеждане.
Мачизмът ярко се изразява в сексуалните взаимоотношения.
"В по-широко разпространените представи жената е принудена да прави секс, когато мъжът изрази желание за това, независимо от нейната нагласа или настроение. Тя сама трябва да се грижи за евентуални опасности от заболявания, забременяване. В противен случай сама си е виновна", обяснява психологът д-р Манол Киряков.
В същото време жената трябва непрекъснато да се стреми да изглежда максимално привлекателна за мъжа, въпреки натоварената й работа, допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!