З а тези, които се надяваха на политическо спокойствие в най-новите членове на ЕС - Румъния и България, последният уикенд беше относително добър, пише сп. "Икономист".
Румънският президент Траян Бъсеску спечели 74% в референдум за отстраняването му от власт на 19 май, като обърка плановете на правителството на малцинството, ръководено от либералите, което се опита да го свали.
Премиерът Калин Попеску Търичану вече призна, че референдумът е бил "загуба на енергия и пари". Какво ще се случи по-нататък зависи до голяма степен от социалистите - наследници на Румънската комунистическа партия.
Със своите 150 депутати в двете камари на румънския парламент те са най-голямата парламентарно представена партия. Управляващата коалиция, съставена от либерали и партия на унгарското малцинство, има само 109.
Най-добрият изход е провеждането на предсрочни избори, които могат да съвпаднат с вота за Европейски парламент наесен. Тази идея се подкрепя от демократите на Бъсеску, въодушевени от победата в референдума.
Едната от възможните сделки предвижда социалистите да се съгласят на предсрочни избори, като изхвърлят най-корумпираните си членове в замяна на по-голяма роля в следващото правителство, което ще бъде съставено след вота.
Ако това не стане, социалистите могат да обединят усилия с победените либерали в замяна на поста на Търичану. Теоретично, либералите могат също да продължат с правителството на малцинството до предвидените за есента на 2008 г. парламентарни избори.
Спадащата им популярност обаче показва, че това няма да е разумно. При сегашното състояние на нещата, те могат дори да не преминат бариерата от 5%, необходима за влизане в парламента.
Докато врагът е объркан, Бъсеску се готви да се завърне тържествено в двореца Котрочени. Но триумфът му беше белязан от скандал.
В деня на референдума той беше спрян в супермаркет от журналистката Андреа Пана, която се опита да направи интервю с него с мобилния си телефон.
Бъсеску изгуби присъствие на духа, обиди я и грабна телефона, като й каза, че може да си го получи в понеделник. Без да знае, че телефонът продължава да записва, той се оплака на жена си, която го чакаше в колата, от "агресивната, смрадлива циганка".
Както се оказва, Пана не е циганка по етническа принадлежност. Този инцидент обаче извади наяве способността на Бъсеску да намира общ език с народа (което понякога е неговата силна страна), но и неговия избухлив нрав, което определено е неговата слабост.
Много либерални румънци, вкл. онези, които подкрепят политиката му, го разкритикуваха. Той се извини.
Скандалът ще засегне имиджа му сред неговите почитателит в чужбина. Това, което би ги впечатлило, е държавнически подход в борбата с корупцията.
ЕС трябва да публикува на 27 юни доклад за напредъка на Румъния и България. Двете страни се опитват да изкоренят корупцията.
В България тя достигна до сърцето на правителството. Главният прокурор Борис Велчев обеща обвинения в случая, в който са замесени високопоставени членове на кабинета.
Българските избиратели биха харесали това. Те обаче се въздържаха да подкрепят управляващата коалиция в изборите за Европейски парламент на 20 май.
Победител стана партия, ръководена от популиста консерватор и кмет на София Бойко Борисов, който обещава борба с корупцията.
Както обаче показва съдбата на Бъсеску, да те изберат с програма за чисто от корупция правителство е едно нещо, а да извършиш истински промени е доста по-трудно.
* Парафраза на "Победителят взима всичко" (The Winner Takes It All), заглавие и на популярна песен от репертоара на група АББА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!