Авторитетният германски седмичник "Райнишер меркур" (Merkur.de), католическо издание, излизащо в Дюселдорф, помества статия за България, озаглавена "Страна в очакване". Авторът Маркус Стелс предлага репортаж от София, свързан с перспективата на страната за еврочленство.
Подробностите представя радио "Дойче веле".
Разказвайки за часовника на фасадата на БМП "Париба" в София, отмерващ дните, които остават до приема на България в ЕС, авторът шеговито отбелязва, че добрата новина, свързана с доклада на Еврокомисията, е, че не се налага препрограмирането на въпросния часовник.
Лошата новина обаче е, че членството на страната от догодина все още не е сигурно. Дотогава премиерът Сергей Станишев го очаква още много работа, пише "Райнишер меркур" и подчертава, че последната оценка за Румъния е била много по-положителна от тази за България, защото се е отнасяла главно до технически въпроси, а не до проблеми по същество.
По-нататък статията се спира на въпроса до какви усложнения в тройната коалиция и стабилността на правителството би довело евентуалното отлагане на българското членство за 2008 г.
За 40-годишния историк Станишев подобно нещо би било катастрофален сценарий, защото единственият въпрос, по който има консенсус в клатещата се коалиция между социалистите, НДСВ и ДПС, е възможно най-бързото приемане на страната в ЕС.
Както Станишев, така и бившият цар Симеон II, предупредиха още преди ЕК да изнесе своя доклад, че евентуално отлагане на датата за членство в съюза ще бъде почувствано от българския народ като отхвърляне, че то ще забави реформаторския устрем и ще подсили антиевропейските сили в страната.
Станишев трябва да се радва, че Комисията смята да оказва допълнителен натиск над България, но все още не е въвела най-строгите средства за санкции, с които разполага - предпазните клаузи.
Решението за това дали да бъдат използвани те също беше отложено за есента.
Ако някоя от страните кандидатки не изпълнява задълженията си, предпазните клаузи могат да бъдат задействани още преди присъединяването й към съюза. Тогава те влизат в сила от първия ден на еврочленството.
Сътрудничеството с ЕС в областите вътрешен пазар, правосъдие, аграрна политика, ветеринарно дело или санитарна сигурност може по този начин да бъде отложено за срок до три години.
Следствието от това може да е например задържането на субсидии за селското стопанство или пари от структурните фондове, или пък европейската заповед за задържане да няма валидност в България.
Критиките на ЕК за недостатъчно решително водената борба на страната срещу организираната престъпност налива вода в мелницата на Бойко Борисов.
Бившият полицай и главен секретар на МВР обича да се изявява като олицетворение на правото и законността и не скъпи критики по адрес на съдебната система в страната.
Съдебните процеси били така структурирани, че на практика никога не можели да бъдат приключени, тръби той.
Все още Бойко Борисов е само силният човек в софийското кметство, но цифрите са това, което подсигурява нова поддръжка за бореца за ред и законност.
Неговите вербални атаки срещу сегашното правителство дават представа накъде се е насочил.
През следващата година трябва да има предсрочни избори, настоява Борисов. Според нови социологически проучвания партия, ръководена от него, би получила 22% подкрепа.
Така на Борисов се удава изкуството да води в допитванията с партия, която все още не е създадена. Според наблюдателите в България обаче само въпрос на време е ГЕРБ да се превърне в "нормална" партия.
Вече се появиха и спекулации, че столичният кмет ще се кандидатира на президентските избори през есента. В бъдеще ще има да слушаме още за Борисов независимо какъв пост заема, изтъква в заключение "Райнишер меркур".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!