В предстоящия доклад на Европейската комисия за България, който ще бъде публикуван през юли, ще очертаем недостатъците в борбата с престъпността в страната, каза комисарят по разширяването на ЕС Оли Рен.
На дискусията "Престъпност и управление - предизвикателства пред Балканите", организирана от Европейския център за политика в Брюксел бе обсъждан доклада "Престъпност и отражението й върху Балканите", изготвен от Бюрото на ООН "Наркотици и престъпления".
Според Оли Рен при анализа на България ще бъдат разгледани и проблеми, свързани с парите на европейските данъкоплатци. "Но не искам да предрешавам съдържанието на доклада", каза комисарят.
В дискусиите в Брюксел бе подчертано, че противно на широко разпространени мнения в Европа и света, Балканите "не отговарят на профила на район с много висока престъпност, там няма и особено сериозни проблеми по отношение на обикновената престъпност".
В борбата с престъпността страните на Балканите определено имат напредък, особено по отношение на разпространението на огнестрелните оръжия и трафика на хора. Намалява също частта на "сивата икономика", укрепват се институциите за борба с престъпността, посочи Оли Рен.
Страните на Балканите трябва да положат още много усилия, за да настигнат страните от Европейския съюз в тази борба. В същото време трябва да се каже, че организираната престъпност е най-голямата пречка пред страните от Западните Балкани в процеса на интеграция с Европейския съюз, подчерта той.
Антонио Мариа Коста, изпълнителен директор на Бюрото на ООН "Наркотици и престъпления", каза, че корупцията е "обществен враг номер едно" на Балканите, смазочното масло за връзките между политици, бизнес и организираната престъпност.
Моника Маковей, бивш румънски министър на правосадието, сега съветник на правителството на Република Македания, подчерта, че финансирането на политическите партии подхранва корупционни практики и незаконни връзки между представители на политиката, бизнеса и организираната престъпност.
За България и Румъния Маковей заяви, че не е достатъчно "да има закони, а да се прецени внимателно как работят тези закони". Това е урок, който Европейският съюз трябва да помни при следващи разширявания, изтъкна тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!