С ветът не взема предпазни мерки срещу неизбежното избухване на опустошителна грипна пандемия, която може да вземе до 50 млн. жертви из цял свят и да предизвика масов хаос, предупреждава британският в. "Индипендънт".
В доклад на комисията за междуправителствени организации към Камарата на лордовете са цитирани министри, според които системите за ранно предупреждение за засичане на възникващи епидемии са "слабо координирани" и им липсва "визия и яснота".
Министрите казват, че трябва да се направи повече за подобряване на откриването и следенето на потенциални пандемии. Те призовават за спешно подобряване на стратегиите за бързо реагиране, пише вестникът.
В доклада остро се критикува Световната здравна организация, наречена "нефункционална", както и способността на международната общност да реагира на избухване на болест в световен мащаб.
"Макар и да не е имало пандемия от 1968 г., неизбежно е да възникне отново такава", смятат министрите. Според тях тя може да вземе между 2 и 50 млн. жертви по света, от които до 75 хил. само във Великобритания, предизвиквайки масов хаос.
Членовете на британската Камара на лордовете се присъединяват към министрите в призива да се изградят системи за ранно предупреждение в страните от Третия свят, които да разпознават и неутрализират избухвания на потенциално смъртоносни нови щамове на болести, преди те да се разнесат из целия свят, чрез модерните системи на търговия и транспорт.
Лордовете призовават и за нови действия за следене на заболяванията по животните и предупреждават за потенциално опустошителните последствия от възможни болести, като евентуалното мутиране на вируса на птичия грип H5N1, който да стане смъртоносен за хора.
Лордовете настояват Великобритания да увеличи финансирането на СЗО с цел водене на борба с тази заплаха.
Сега по света пътуват по около 800 млн. души годишно, което дава на епидемиите небивал потенциал да прехвърлят границите. В развиващите се страни много градове бързо се разрастват, което създава "плодородна почва" за разпространяване на болести.
При тези обстоятелства лордовете предупреждават, че болести като ТОРС (атипичната пневмония), птичия грип и еболата "имат потенциал да предизвикат бързи и опустошителни заболявания и смърт из по-голямата част на света, ако не бъдат открити и овладени навреме", отбелязва в. "Индипендънт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!