В ъвеждането на биометричните паспорти бе повод да се изпише много мастило. За тях настояваха САЩ, като мярката целеше най-вече по-добър контрол над нелегалната имиграция.
Така пръстовият отпечатък стана неизменна част от много документи за самоличност:
във Великобритания, Ирландия, Германия, а също и във Франция
От 3 април всички нови френски паспорти отговарят на много прецизни критерии и съдържат информация, която не подлежи на фалшифициране.
Според обикновения гражданин обаче всичките тези критерии са трудни за изпълнение. Проверка в ранното утро на юнски ден в полицейско управление в Париж показа, че десетки се тълпят, за да получат новите си документи броени дни преди летните отпуски.
Всички паспорти са електронни. Те съдържат отпечатък от палеца, както и снимка. Натали Минар от полицейския участък в 18-ти район на Париж обяснява как изискванията за снимките са променени.
"Сега се иска по-близък план на снимката. Трябва да се вижда горната част на раменете, главата трябва да гледа направо, да са видими и двете уши. Ако има очила, те не трябва да са прекалено големи, за да не се закрива лицето.
Също така устата не трябва да е отворена, нито пък да е направена някаква гримаса. Главата не трябва да е наклонена, а фонът зад нея да е чисто бял. Естествено, главата не трябва да е покрита", обяснява Натали.
В началото на април, когато е влязло в сила новото изискване, хората бяха доста объркани, признава тя. С течение на времето обаче проблемите са били изгладени и днес нещата вървят по-скоро добре.
Има, разбира се, и проблеми. Един гражданин, който иска да си извади паспорт внася документите си за трети път.
Всяка снимка струва по 15 евро
"Този път стана добра. Открих фотограф, който направи проби, за да не бъде отхвърлена първоначалната снимка", казва човекът.
От началото на април са били издадени 20 хил. електронни паспорти. Цената е същата - 60 евро за възрастни и 30 евро за деца.
Младата република Черна гора също е част от страните, които издават биометрични паспорти. Малката балканска държава, родила се след референдум за отделяне от Сърбия на 21 май, има намерение да въведе този тип документи през есента.
Предвижда се в тях да има пръстов отпечатък, електронен подпис и сканирано изображение на зеницата
Единственият очакван проблем е самото разпространяване на биометричните паспорти, защото много черногорци живеят в чужбина. А държавата все още не разполага с нито едно консулство.
Първото дипломатическо представителство се очаква да отвори врати през есента. С предимство ще бъдат откривани консулски служби в страните, където има най-много черногорци: САЩ, Швейцария, Германия, Италия, Австралия и Канада.
Особено е положението и на онези близо 200 хил. черногорци, установили се в Сърбия. Все пак досегашните паспорти, удостоверяващи принадлежност към обединението Сърбия и Черна гора ще останат валидни три години.
С това се цели да се даде повече време на ръководителите на двете републики да постигнат съгласие за гражданството на своите поданици.
Сегашните български паспорти се преценяват като трудни за фалшифициране, но
заради предстоящото ни членство в ЕС в полицията разработват проект с биометрични данни
От 2003 г. в паспортите ни се отпечатва втора снимка с микротекст, която е много трудна за фалшифициране.
Новите паспорти съгласно изискванията на ЕС ще бъдат с безконтактен чип, подобен на този в SIM картите. Той ще се задейства от четящото устройство при паспортна проверка на границата.
Чипът ще съдържа информация в цифров вид. Тази информация на първо време ще бъде визуална - снимка.
Снимката, която имат паспортите в момента, също ще остане. В нея се вграждат чрез микротекст данни за притежателя на паспорта като ЕГН, дата и място на раждане.
Чипът ще бъде в предната или задната корица. От него ще излиза тънка нишка, която ще представлява антена.
Вторият биометричен елемент, задължителният пръстов отпечатък, който трябва да фигурира в паспортите на гражданите на страните от ЕС, ще бъде сложен в българските паспорти до 2008 г.
Смята се, че
отпечатъкът от палеца на ръката е едно от най-сигурните доказателства за идентичността на човека
Това обаче не означава, че подобен документ не може да бъде подправен.
У нас работи пилотна система за снемане на биометрични данни, която се прилага при бежанци и при някои съмнителни чужденци, така че България има готовност за въвеждане на новата технология.
Личните и биометричните данни, които ще се снемат, ще се съхраняват в национални бази данни, както и в Европейски регистър за издадени паспорти.
Въвеждането на новите документи за самоличност няма да изисква масова смяна на документите
както това се случи през 2000 г. Според МВР смяната ще става постепенно.
Все още цената на един такъв паспорт не е определена. Предполага се, че той ще струва двойно повече от сегашния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!