К апитализацията на фондовия пазар на континентален Китай достигна 1,01 трилиона долара, предаде агенция "Блумбърг". В края на 2006 г. по този показател страната се нарежда на трето място в Азиатско-тихоокеанския регион, изпреварвана от Япония и Хонконг.
В световен мащаб обаче този показател не е чак толкова впечатляващ. Китай даже не влиза в листата на първите десет страни с най-големи фондови пазари, отстъпвайки и на Русия, чийто фондов пазар има капитализация от 1,16 трилиона долара, пише "РБК Дейли".
Основната причина постигнатото ниво от 1,01 трилиона долара е първичното публично предлагане (IPO - Initial Public Offering, първоначалната продажба на акции с цел да се наберат средства) на големите китайски държавни компании, отбелязва Дънкън Инес-Кер, експерт от "Икономист интелиджънс юнит" (EIU.com).
През юли 2005 г. китайското правителство, загрижено от намаляването на активността на фондовия пазар след 2001 г., прие план за свободна търговия с акции на държавни компании на стойност 200 млрд. долара.
Тази стъпка привлече интереса на инвеститорите оживи търговията в Шанхай и Шънчжън.
През октомври миналата година "Индъстриъл енд Къмършъл Банк ъв Чайна" (IBCB.com.cn) осъществи първична продажба на акции на обща стойност 22 млрд. долара, не само на Хонконгската, но и на Шанхайската борса, където се търгуваше 1/5 от емисията.
Оттогава акциите на банката поскъпнаха с 76% в Шанхай.
Във вторник най-голямата застрахователна компания в страната "Чайна Лайф Иншурънс" (ChinaLife.com.cn) реализира IPO на сума 3,6 млрд. долара.
През юли 2005 г. фондовият пазар в Китай се увеличи два пъти, изпреварвайки австралийския, и заемайки третата позиция в Азиатско-Тихоокеанския регион.
"Ако сравним днешните резултати с показателите на китайския фондов пазар в предходните години - от 2001-ва до 2005-та, можем да заявим, че той се развива много бързо.
Един от основните фактори на растежа стана огромния интерес към алтернативните форми на спестявания, така че парите да не се влагат в банкови сметки, а в акции", коментира Ванеса Роси, експерт от Кралския институт за международни отношения "Чатъм Хауз".
Все пак тя предупреждава, че фондовите пазари са непостоянни и инвеститорите не трябва да забравят това. При това съотношението на фондовия пазар в Китай спрямо БВП е 46%, докато в Хонконг този показател достига 649%, а в САЩ - 126%.
"Китайският фондов пазар има още към какво да се стреми. Да се очаква, че в близко бъдеще той ще надмине хонконгския или японския би било прекалено. Но от друга страна в Китай има по-голям потенциал за растеж", отбеляза Роси.
Инес-Кер от своя страна критикува темповете на растеж на китайския фондов пазар и ги смята за прекалено бързи.
"Те както и преди са обвързани повече с политиката, отколкото с икономиката: китайското правителство доминира сред акционерите на големите компании и установява квоти за притежание на акции за останалите играчи. Затова в близко бъдеще е много вероятно да има промяна", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!