О казва се, че френското правителство не е единственото в Европа, което иска да улесни допълнителните часове на работното място. Социалните партньори в Австрия постигнаха споразумение, благодарение на което работната седмица ще може вече да достига 60 часа!
От сега нататък австрийците действително ще могат да имат 60-часова работна седмица, ако желаят, в рамките на 24 седмици годишно. Задължително условие обаче е да се прави почивка от 15 дни без допълнителни часове на всеки два месеца.
Тази система, известна като flex security,
може да функционира само ако и двете страни имат полза.
Александър Цах, депутат от Либералната партия в Австрия обяснява, че flex security е смесица от сигурност за служителите и гъвкавост на работното време.
Този модел идва от Дания и всички страни в него са печеливши. Когато разпоредбите са по-малко гъвкави, работодателите не искат да наемат служители на безсрочен трудов договор.
Ще има повече работни места, ако те са гъвкави. Възниква въпросът дали един служител ще може да се противопостави на по-продължително работно време например по време на дълги празнични периоди.
От Синдикатите на служителите в частния сектор заявяват, че няма никаква опасност, тъй като са създадени нови механизми за контрол на работодателите.
Освен това 60-часова работна седмица не може да има, ако дадено предприятие не е подписало споразумение със съответния синдикат.
Австрия се радва на един от най-ниските проценти на безработицата в Европа, но ще трябва да се обърне към чужда работна ръка, тъй като за част от свободните места не се намират желаещи австрийци.
Сред европейските страни
най-далеч в областта на допълнителните работни часове е отишла Великобритания
Вече 15 години, така нареченият метод opt out позволява да се работи повече от 48 часа на седмица.
Този принцип бе издействан от консервативното правителство на Джон Мейджър през 1993 г. по време на преговарянето за европейската директива, отнасяща се до максималната продължителност на работната седмица.
Става дума за изключение, което позволява след споразумение със служителя да се надвишава допустимата максимална продължителност от 48 часа. Това изключение се използва в името на скъпия за британските предприятия принцип за гъвкавост на труда.
В момента около 16% от работещите във Великобритания надвишават 48-часовата работна седмица, след като са избрали принципа opt out.
Според проучвания обаче по-дългото работно време не означава непременно по-голяма производителност на труда, а производителността на труда във Великобритания е с 13% по-ниска от тази в останалите страни от Г-7.
Оказва се, че френските работещи имат по-голяма производителност въпреки че работното им време е по-малко.
Работната седмица у нас е петдневна със седмично работно време до 40 часа, но
практиката показва, че в някои отрасли се работи повече
В България според Кодекса на труда продължителността на удължения работен ден не може да надвишава 10 часа. При всяко удължаване на работното време работодателят трябва да компенсира работещите и да уведомява инспекцията по труда.
В действителност има много работодатели, които не се съобразяват с разпоредбите, особено в сферата на обслужването и на туризма. Това са отрасли, които са зависими от сезонността.
Когато започва активният летен сезон например средно 2/3 от заведенията подават иск до общините за разрешение за удължаване на работното време.
Там се работи на шестдневна, понякога седемдневна работна седмица. В различните дни се случва да има и различно работно време. Много от собствениците се оправдават с възможностите за печалба на фирмите, факт, който не е за пренебрегване.
Проблем е, че има служители, които не могат да се похвалят, че имат увеличение на възнагражденията заради удълженото работно време.
Не е тайна, че
в много шивашки цехове се работи по 12-14 часа дневно,
но заплатите не надвишават 160 лева.
Случват се и парадокси. Преслав Велев работи в една компютърна фирма, в която официално началото на работния ден е в 9 сутринта. Шефът обаче изисква от служители да идват в 8.40 като времето от 8.40 до 9.00 се смята за подготовка за работния ден. Служителите, които не успяват да дойдат в 8.40, се водят закъснели.
За да се избегнат подобни своеволия, още преди една година от МВФ настояха българското правителство да вземе по-гъвкави договорености за работното време и да има възможност за удължаване на работното време със съгласието както на работодателите, така и на работниците.
Според Международния валутен фонд в България трябва да се разширят възможностите и условията, при които мениджърите могат да искат допълнителна работа от своите служители.
Динамичната икономическа обстановка изисква гъвкаво работно време, смятат и от Българската стопанска камара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!