И България беше намесена в истерията около публикуването на карикатурите на пророка Мохамед, които бяха поместени в някои европейски вестници, след като в петък посланиците на арабските и ислямски страни в София призоваваха българските медиии да не правят същото. Публикуването на карикатурите посланиците определят като "кампания".
Декларацията е била приета от посланиците на среща в посолството на Ирак. Там са били посланици на арабски страни, както и посланиците на Иран, Афганистан, Турция и Индонезия.
В декларацията от една страна се потвърждава "подкрепа за свободата на словото", а от друга "остро се осъждат хулите против ислямската
религия и пророка Мохамед".
Дипломатите били учудени
от това, че "някои средства за масова информация в България се въвлекоха в тази отрицателна кампания, като също публикуваха карикатурите". Не се уточнява кои са въпросните български печатни медии.
Рисунката, публикувана първо в датския вестник, изобразява Мохамед с тюрбан, в който има бомба с горящ фитил.
Посланиците призовават българските медии "да се отдалечат от подобни действия, които се отразяват отрицателно върху чувствата на мюсюлманите в целия свят и които не са в интерес на стабилизирането на диалога между различните религии и цивилизации. Призовават към "мъдрост, обективност и добра воля, както и към неучастие в подобни кампании, отразяващи мнения, които не са в услуга на толерантността".
В същото време датският премиер Андерс Фог Расмусен отново заяви, че не може да поднесе извинения на мюсюлманския свят заради карикатурите на пророка Мохамед, тъй като вестникът, публикувал
карикатурите, е свободен и независим.
"Датското правителство не може никога да се извинява от името
на свободен и независим вестник",
подчерта той след среща с 76 чужди посланици в Копенхаген.
На въпрос на журналисти дали той дава приоритет на свободата на словото пред икономическите интереси на страната си той отговори, че свободата на словото е най-важният принцип.
След срещата посланичката на Египет в Дания Мона Омар Атия поиска вестник "Юландс постен" да се извини за това, че е публикувал карикатурите на пророка Мохамед.
"Винаги съм разбирала позицията на датското правителство, но то трябва поне да призове вестникът да се извини в името на националните интереси и да се сложи край на тази история", допълни посланичката.
В Истанбул в петък стотина членове на малката ислямска Партия на щастието, се събраха днес пред датското консулство в Истанбул, за да протестират срещу карикатурите.
"Вие изпитвате нашето търпение", бе написано на плакат, носен от протестиращите. Други 20 души пред джамия в центъра на
Истанбул също протестираха срещу карикатурите, съобщи Анадолската агенция. Те носеха лозунги:
"Да бъдат счупени ръцете на тези, които засягат Исляма",
и"Да се пролее кръвта ни, победата е на Исляма".
Протестиращите призоваха да бъдат бойкотирани стоките на страните, които първи публикуваха карикатурите - Дания, Норвегия и Франция.
Протестиращите са донесли и датското знаме, за да го изгорят,
но полицията е взела знамето, поради което е възникнала кратка
разправия между двете страни.
Стотици иракчани излязоха днес след петъчната молитва по улиците на Фалуджа и Басра, за да протестират срещу публикациите на карикатурите.
Във Фалуджа 250 протестиращи изгориха в центъра на града датски продукти, скандирайки "Аллах е един и Мохамед е неговият пророк".
В Ерусалим хиляди мюсюлмани изразиха гнева си срещу публикациите на
карикатурите, които бяха определени като "агресия срещу исляма".
Протестиращите носеха лозунги срещу Дания, Франция и Норвегия. Около 500 мюсюлмани се събраха в столицата на Бангладеш Дака, за да протестират срещу карикатурите.
В индонезийската столица Джакарта 300 души се събраха пред датското посолство с викове "Аллах е велик",а пакистанският парламент прие резолюция, осъждаща карикатурите.
Председателят на Съвета на пазителите на конституцията в Иран Акбар Хашеми Рафсанджани изрази надежда, че гневът на мюсюлманите ще бъде за урок на "онези хора".
"Щом като свободата на словото се състои в това да обиждаш най-скъпото нещо за една четвърт от населението в света, всеки от нас трябва да реагира - както го правим сега, макар че ще стане и по-лошо", заплаши той по време на петъчната проповед в Техеран.
Главният редактор на йорданския седмичник, уволнен часове след като изданието помести три от предизвикалите толкова спорове карикатури, днес поднесе своите извинения и обясни, че е искал само да илюстрира колко голяма е обидата срещу исляма.
Британският външен министър Джак Стро
нарече публикуването на карикатурите на Мохамед в европейската преса обида. "Мисля, че новите публикации на карикатурите са обидни и са проява на липсата на уважение към религиозните убеждения", каза Стро.
Той допълни,че "свободата на словото не означава, че хората трябва да бъдат жлъчни и да обиждат без причина".
Стро изрази благодарността си към британската преса, че е проявила
достатъчно отговорност и такт и не е публикувала карикатурите на Мохамед.
Френският премиер Доминик дьо Вилпен
призова да се намери компромис между изискването за свобода на словото и изискването за уважаване на религиозните убеждения. Така ще бъдат избегнати ненужните обиди към общностите, изповядващи различни религиозни убеждения, подчерта той.
Берлин разбира, че мюсюлманите са се почувствали наранени от карикатурите на Мохамед в европейската преса, каза Томас Щег, говорител на германското правителство.
Разбираме чувствата на мюсюлманите, но не можем да приемем това, че те се израждат в насилие и заплахи срещу отделни хора или институции, подчерта правителственият говорител. И уточни, че дебатът за карикатурите на Мохамед трябва да стане повод за продължаване на диалога между културите.
И вселенският патриарх Вартоломей Първи се включи в скандала
като заяви, че "всички трябва да уважаваме религията и вярата на другите" и осъди карикатурите.
Надявам се тези грозни неща да спрат, надявам се, че това никога повече няма да се случи, каза патриархът пред журналисти в Истанбул.
Беше разпространена и съвместна декларация на Вартоломей Първи и арменския патриарх Месроб Втори, в която двамата изразяват своите съжаления за демонстрираното неуважение към пророка Мохамед. Молим се любовта да се възцари в света, се казва в декларацията, подписана също от лидерите на още няколко малки християнски общности в Турция.
В същото време министърът на външните работи на Франция Филип Дуст-Блази днес заяви, че е шокиран от действията на ислямски хардлайнери,
които изгориха национални флагове в знак на протест срещу карикатурите, предаде Асошиейтед прес.
Дуст-Блази разкритикува сатиричните рисунки и заяви, че не е нормално да се окарикатурява цяла една религия като екстремистко или дори терористично движение, но подчерта, че за него е неприемливо заради карикатурите екстремисти да изгарят национални флагове и да застават на фундаменталистки или екстремистки позиции, с което всъщност оправдават рисунките.
Палестински бойци, разгневени от карикатурите, рано тази сутрин хвърлиха
самоделна бомба във френския културен център в град Газа
и стреляха по сградата, съобщиха палестинските сили за сигурност. Няма ранени и материални щети. Франция е предупредила гражданите си да не
пътуват към Газа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!