П оради ограниченото финансиране преди четири години конната полиция в Северен Рейн-Вестфалия бе закрита. Сега обаче Германия, която тази година е домакин на Световното първенство по футбол, преоткрива очарованието на конете и вече бе решено до 9 юни конната полиция да бъде възстановена.
Бригадите, които ще са две, от няколко месеца тренират в център край Дюселдорф. Вилфрид Нойман, шефът на едната от тях, разказва как върви подготовката:
"С конете се правят различни тренировки с топки и знамена, като целта е при всички дразнители конете да останат спокойни. Симулират се сцени на безредици и сблъсъци. Конете се обучават да се държат спокойно и в тълпа, както и да свикнат с полицейските кучета."
80 полицаи са кандидатствали за 25 места в тази бригада. Сред тях има и много жени. Дамите обясняват, че разчитат на респекта, който вдъхват красивите животни. Те определят като предимство и по-добрия поглед на обстановката отвисоко, а това е много важно при демонстрации и футболни мачове например.
Конният полицай освен това се ползва с повече симпатии от страна на гражданите, но този имидж грижливо трябва да бъде пазен. Статистиката показва, че през последните години не е била извършена агресия над нито едно животно.
Амстердам също има своята "конница". По тесните улички на холандския град обаче трудно може да се движат истински коне, а и като се има предвид, че много холандци се придвижват с велосипеди, обяснимо е защо и полицията използва същото средство.
Всеки комисариат разполага с най-малко 10 велосипеда. Изразено в числа това прави около 300 полицаи, които са постоянно на велосипедите някъде из Амстердам. Част от тях - за да гарантират безопасността и спокойствието на гражданите, друга - за да провеждат своите разследвания.
Полицаите на колело са доста дискретни, много мобилни. Мисията им е предимно превантивна. Не е необичайна гледка да се види някой полицай, който разговаря с наркоман в "гореща" зона.
У нас конните полицаи най-често патрулират около стадионите при международните футболни срещи или при националното дерби. Те са станали неизменна част от охраната мачовете. Конните патрули действат респектиращо на футболните фенове.
През останалото време красиви коне, с които патрулират полицейски служители, можем да видим по парковете.
Напоследък конните полицаи охраняват и различни масови събития. Единствено на празника на полицията на 5 юли конски тропот оглася жълтите павета на София.
Конният ескадрон на столицата се състои от около 50 коня, чиято база е близо до квартал "Бенковски".
За ефективната полицейска работа много помага тази единност, която се изгражда между коня и човека. От момента, в който на полицая му бъде зачислено животното, започва тяхното партньорство.
Конете са много чувствителни и усещат емоциите на хората. Това е причината, поради която само много добри ездачи могат да станат конни полицаи.
Полицейският кон е всестранно развито същество, смята ст. лейтенант Микова. Обучението му е дълъг процес, за който е необходимо много постоянство.
При осигуряване на реда и сигурността при футболните мачове има много бомбички, а конете много си страхуват от дим. Затова наред с ежедневните занимания се налага поне два пъти в месеца да се провеждат такива екстремни тренировки.
Конете могат да "започват работа" в полицията, когато навършат 4 години. "Кариерата" на един кон продължава до 18 годишната му възраст.
Междувременно полицаите участват в множество състезания по конен спорт. Всъщност конната полиция у нас е била масова преди 1944 г. Групата "Конен ескадрон" към СДВР е създадена през 1956 година.
Полицейските коне са от най-стария конезавод у нас - "Кабиюк" край Шумен, или от конезавода в Стара Загора.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!