Г уантанамо позволява да бъдат държани настрана от цивилизованото общество хора, които са много опасни, заяви говорителят на Белия дом Скот Маклелън. Ако бъдат освободени, те отново ще се включат в борбата, добави той в отговор на критиките на Ангела Меркел.
В събота германският канцлер каза, че места като базата в кубинския залив не трябва да съществуват неопределено време. Тя обаче подчерта, че изразява само личното си мнение и няма да разговаря по този въпрос на срещата си с американския президент Джордж Буш в петък.
Макар че разви по-близки връзки със САЩ, отколкото своя предшественик Герхард Шрьодер, който разгневи Вашингтон с противопоставянето си на войната, довела до свалянето на Саддам Хюсеин, Меркел също отказва да изпрати германски войници в Ирак.
43-ма задържани в Гуантанамо продължават гладната си стачка. От военноморската база съобщиха, че броят на стачкуващите се е увеличил около Коледа до 84, но сега отново е намалял.
Някои от задържаните отказват да приемат храна от месеци. 32-ма от тях са хранени насила чрез вкарана в стомаха тръба заради рисковете за здравето им. Неподчинението на затворниците започна през август, а броят на стачкуващите бе най-голям през септември, когато достигна 131.
В най-старата американска военна база извън територията на САЩ, която е единствена по рода си, тъй като Вашингтон и Куба не поддържат дипломатически отношения помежду си, са задържани близо 500 души, по-голямата част от които заловени по време на войната в Афганистан от 2001 г.
Базата Гуантанамо (Nsgtmo.navy.mil), в югоизточната част на Куба, е взета под аренда от САЩ през февруари 1903 г., когато президентът Теодор Рузвелт подписва споразумение за това с Хавана. До този момент предназначението й се е меняло няколко пъти.
След победата на кубинската революция дейността там е практически замразена, докато през 1991 г. Пентагона не създава на територията временен миграционен пункт за хаитянските бежанци.
След началото на антитерористичната кампания през 2001 г. САЩ оборудваха в базата, заела 117 кв. км от кубинската територия, затвор за заловените в Афганистан терористи.
Строителството на лагера е струвало на американското правителство 26 млн. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!