М ВР вече разполага с 1800 страници материали от италианското следствие по скандала около принц Виктор Емануил Савойски. Сред тях са и 30-e страници, които се отнасят до Симеон Сакскобургготски и България и те ще бъдат подробно проучени, съобщи министър Румен Петков.
Разследването на магистратите в Потенца разполага с прихванатите телефонни разговори, в които се намеква за незаконни действия по времето, когато Сакскобургготски е бил министър-председател.
От МВнР потвърдиха, че чрез посолството ни в Италия са получили документите, поискани в понеделник от главния прокурор Борис Велчев.
След като Виктор Емануил отхвърли при разпита обвиненията на магистратите в Потенца, италианската преса продължава да коментира скандала с престолонаследника и българската връзка в него.
По време на 5-часовия разпит савойският принц е отговорил на всички въпроси, но е заявил, че няма в какво да се упреква.
Той е признал, че е получавал пари, но това не били подкупи, а пари за благотворителност. Големите суми са му били предавани като членски внос от членовете на монархическия орден, който оглавява.
По думите на Виктор Емануил единствената му вина била, че не си е дал сметка за странните сделки, които ставали около него. Принцът е пожелал да не бъде посещаван в затвора от близките си.
Италианските медии отразиха заявлението на Симеон Сакскобургготски, че той никога не е взимал пари от Пиерпаоло Черани и Виктор Емануил и че е готов да бъде разпитан, предава БНР.
В обширна кореспонденция от София, озаглавена "Услуги, имоти и дворци: в търсене на съкровището на бившия цар", в. "Стампа" (LaStampa.it) пише, че в България Симеон II е натрупал огромни богатства.
Междувременно парламентът отхвърли предложенията на ДСБ и ОДС да бъде включена в дневния ред декларация за замесването на името на лидера на НДСВ и бивш премиер Симеон Сакскобургготски в скандала в Италия с Виктор Емануил.
Проектът за включване в дневния ред на декларация за "отговора на българските институции на уличаването на кабинета "Сакскобургготски" в корупция", внесен от ДСБ, след прегласуване беше подкрепен от 54 народни представители, 120 бяха против и 12 се въздържаха.
За разглеждането на проекта на ОДС гласуваха 52-ма народни представители, 106 бяха против и 13 се въздържаха.
Народното събрание да прикани премиера да предприеме необходимите мерки за освобождаване от правителството на хора, върху които тежи съмнение за участие в "аферата Виктор Емануил - Симеон Втори", предложи ОДС в проектодекларацията.
Сините призоваха чрез органите на прокуратурата и МВР България да заеме активна позиция в разследването на случая, а главният прокурор да представи всички материали по случая на разследващите органи в Италия и да предприеме необходимите процесуални действия в България.
ОДС предложи още парламентът да прикани президента да изиска предоставяне на всички материали по случая, съхранени в поверените му служби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!