До началото на зимата ще завърши строежът на дървени къщи за хората, чиито жилища бяха напълно разрушени по време на наводненията, съобщи преди правителственото заседание вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствията и авариите Емел Етем.
Около 300 лв. на кв.м ще струва изработването на една такава постройка, преценила след разглеждане на офертите работната комисия, която бе излъчена от кризисния щаб.
Общо за това ще отидат към 3 млн. лева, но сумата ще набъбне, защото след това къщите трябва да бъдат поставени върху бетонова основа, да бъдат електрифицирани и да се прокара канализация, което ще изисква допълнителни средства, уточни Етем.
Според експерти изграждането на една такава къща трябва да бъде в рамките на 10 927 лв., съобщи тя.
На заседанието на постоянната комисия за защита на населението при
бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет утре ще бъдат разгледани над 700 искания за помощи за ремонти, вариращи от 200 до 8000 лв.
Решено е 2000 лв. да бъде таванът на средствата, които ще бъдат отпускани за ремонт на засегнати къщи.
Една част от тези средства ще бъде отпусната на общините от комисията по бедствия, аварии и катастрофи, а друга щяла да се набере чрез акцията на Би Ти Ви и от други спонсори.
След трите вълни наводнения това лято негодни за живеене останаха 1400 къщи, а близо 300 бяха напълно разрушени.
Без дом в момента са 211 семейства от общо 258, чиито жилища бяха пометени от пороите. Досега са възстановени 47 къщи и хората вече са настанени в тях, отпуснати са средства за изграждането на 80 сглобяеми постройки.
Имало готовност останалите без покрив семейства да бъдат настанени и във ведомствени жилища, за което ще съдейства Министерството на отбраната.
По последни данни 171 къщи в страната са напълно негодни за обитаване.
Държавата не бива да дава пари на хората за построяване на нови жилища, предупреждава вчера в интервю пред в. "Дневник" (Dnevnik.bg) ръководителят на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншийлд.
Според него хората сами би трябвало да помислят как да защитят собствеността си чрез сключването на застраховки.
"Една пазарна икономика поне предполага такова мислене. Не е работа на правителството да се грижи за частна собственост, която би трябвало да е застрахована от граждани и фирми", казва Фликеншийлд и добавя:
"Разбира се, има някои специфични обекти като инфраструктурата, които държавата няма как да не възстанови. Разходите за тях обаче трябва да бъдат изключително прецизно пресметнати."
В 39 общини, пострадали от наводненията, ще бъдат разпределени 1,516 млн. лева, събрани по банковите сметки на Българския червен кръст (БЧК), съобщи междувременно председателят на организацията Христо Григоров.
Всяко домакинство ще получи материална помощ на стойност 349 лв., като нужните стоки ще се закупуват от представители на Червения кръст по заявка на кметовете в населените места.
Контролът върху изразходването на сумите ще бъде много стриктен, увери Григоров и предупреди, че БЧК няма да раздава пари на ръка, нито ще участва в инфраструктурни проекти.
Дарените стоки и пари от чужбина, предназначени за пострадалото население, са на обща стойност 8 млн. лева, обобщи още той.
Най-много средства от БЧК ще получи община Мездра - 206 259 лв. В Мизия ще бъдат изпратени 50 605 лв., в Стамболийски - 92 000 лв., в Търговище - 55 840 лв., в Стражица - 2443 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!