Трима души са уволнени заради катастрофата на два влака край Драгоман, потвърдиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. Това е станало с разпореждане на министър Александър Цветков.
Уволнени са двама дежурни служители от гара Драгоман и дежурната ръководителка на движението на гара Драгоил.
Дисциплинарните наказания са заради човешката грешка, която била фактор за инцидента.
От Министерството на транспорта уточниха, че следствените работи по случая продължават и вероятно ще има и други наказани служители.
Двата влака се сблъскаха челно в района на Драгоман тази сутрин, съобщи пресцентърът на БДЖ.
Инцидентът е станал в участъка между гарите Драгоман и Драгоил около 07,50 ч.
При катастрофата няма жертви, но има пострадали. Травмите на пострадалите са различни - в областта на горните и долните крайници, таза, гърдите, корема.
В "Пирогов" са приети 23 души. Сряд тях има и петима сръбски граждани, един от които е освободен за домашно лечение. Две българки също са пуснати след прегледа.
ВМА пък е приела четирима пациенти.
Няма опасност за живота на нито един пътник,
увери д-р Сопотенски от "Пирогов". Нито един от приетите в института не е с животозастрашаващи травми.
В най-тежко състояние е 29-годишна жена, която е в шокова зала, тъй като има травма в областта на шията.
Общо 10 души са преминали през неврохирургичния кабинет, девет през травматологията и трима през хирург. Продължават изследванията на всички пострадали, като трима от тях са приети за по-продължително лечение.
"За щастие няма загинали. При насрещен сблъсък на два влака щетите не са толкова големи.
Машинистите са живи и здрави и освен преживения стрес няма друг проблем", увери и транспортният министър Александър Цветков, който бе на мястото на инцидента.
Пред Би Ти Ви един от пострадалите – сърбинът Свободан Стойкович разказва:
"Едвам се събудих на пода. Не знаех какво става.
Ударих си главата, ръката, а моят приятел сърбин сега го оперират."
Друга жена – българката Лиляна Велкова споделя:
"Ами аз си ударих главата в облегалката. В същото време човекът, който бе срещу мен политна към мен. Краката ми бяха под седалката и нещо ми премаза крака."
Друга жена се оплака, че главата и била разцепена. Но в началото всички са били уплашени и чак по-късно усетила болката и видяла, че цялата й блуза е в кръв.
Много от пострадалите казаха, че линейките са закъснели, а след това е настъпил пълен хаос.
Някои дори негодуваха, че след инцидента са ги накарали да излязат навън под дъжда, за да не изгори вагона и са им казали да се обадят на близки, които да ги извозват.
Ударът е станал между международния пътнически влак от Белград за Турция и български служебен влак.
В международния влак са пътували 90 души, а служебният е бил само с един вагон.
Има щети по вагоните на композициите, но влаковете не са дерайлирали.
Засега версиите за инцидента са няколко:
Според министър Цветков, трети влак е причина другите два да се сблъскат. По думите му минути преди инцидента по това трасе е минала нерегламентирано друга композиция. Влакът е влязъл без разрешение и е объркал електрониката, която се грижи да не се случват такива инциденти.
Друга версия е, че някой от машинистите на двете електрички е излязъл неправомерно на линията без да му е подаден сигнал.
Третата е, че има грешка при диспечърите, защото са подали зелена светлина и на двата влака и затова се е стигнало до инцидента.
По-рано зам.-министърът на транспорта Камен Кичев каза, че причина за инцидента вероятно е дежурният ръководител по движението.
Всички пътници са извозени до гара Драгоман, а оттам с автобус на БДЖ към София.
До края на деня се очаква мястото на катастрофата да бъде разчистено и движението по жп линията възстановено, увери изпълнителният директор на жп компанията Пенчо Попов.
Всички клиенти на БДЖ са застраховани по време на пътуването си с влак, припомниха от пресцентъра на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Железопътният превозвач има сключен договор със застрахователната компания ЗАД "Алианц България", като застраховката е включена в цената на билета.
За да може да получи застрахователната си премия, всеки един от пострадалите пътници трябва да си извади медицинско удостоверение от съответното болнично заведение, в което е приет и лекуван, и да пази билета си.
С тези два документа пострадалият трябва да отиде в централното управление на БДЖ и да попълни анкетна карта. С медицинското удостоверение, билета за пътуването и анкетната карта, клиентът отива в застрахователната компания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!