Н яма основание за тревога сред населението по отношение на регистрираните случаи на менингококов менингит и сепсис, съобщиха за БТА от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (MH.government.bg).
Няма данни за епидемично разпространение на заболяването, допълниха от там.
От всички регистрирани от началото на годината до момента 173 случая на бактериални менингити, менингоенцефалити и сепсиси, 41 са уточнени като
причинени от менингококи.
При останалите е изолиран друг бактериален причинител или не е изолиран бактериален причинител, но диагнозата е поставена по клинична картина.
Починалите са 14, от които шест от менингококова инфекция, шест от бактериална инфекция с неуточнен причинител и две от други бактериални причинители.
През октомври няма починали, а от началото на ноември до момента от менингококова инфекция са починали четирима, от които трима с менингококов причинител и един с неуточнен причинител.
За същия период на миналата година са регистрирани общо 148 случая на бактериални менингити, като починалите са 15, от които с причинител менингокок са три.
През миналата седмица беше регистриран последният случай на заболял от свръхостър менингококов сепсис - ученик от Софийската математическа гимназия.
Заболелият е бил приет за лечение в "Пирогов" и въпреки проведените в пълен обем реанимационни мероприятия в шокова зала, е починал три часа след хоспитализацията.
Микробиологично изследване за наличие на причинителя на заболяването е проведено на 57 контактни лица (съученици на момчето), като до момента 53 от резултатите са отрицателни.
Поради характера на инфекцията и по-дългия престой в затворени помещения през зимния сезон, по преценка на Столичната регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве и след консултация с инфекционист на всички контактни лица е препоръчана антибиотична профилактика.
Родителите на контактните ученици са уведомени своевременно за необходимостта от извършване на медицинско наблюдение в рамките на
инкубационния период (максимум 10 дни) от личните лекари, както и за антибиотичната профилактика.
От 30 ноември е разпоредено провеждането на засилена дезинфекция в сградата на засегнатото училище.
Няма връзка между случаите
на починалия ученик от София и починалото 6-годишно дете от с. Хан Аспарух, Старозагорска област, със същата диагноза.
Менингококовият менингит е остро заразно заболяване, което се разпространява по въздушно-капков път с отделените пръски при говор, кашляне и кихане. Регистрира се целогодишно.
Увеличена заболеваемост се наблюдава обикновено в края на зимата и началото на пролетта, което се обяснява с намалените защитни сили на организма през този период на годината. Боледуват всички, като
най-засегнати са малките деца
Източници на зараза са болният човек и заразоносителите.
Заразоносителството сред здравото население се среща в 5 до 10%, а сред контактните на заболели лица може да достигне до 50-60%.
Свръхострият менингококов сепсис е изключително рядка проява на менингококовата инфекция и се отличава с тежко и бързо протичане и висока смъртност.
Заболяването се предизвиква от бактерия (менингокок), която е слабо устойчива на външни въздействия и всички познати дезинфектанти я унищожават бързо.
Чувствителна е на антибиотици
Разпространението става по въздушно-капков път, но значително по-трудно, отколкото при грипни и други респираторни вируси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!