А мбицията на България е да се справи по-добре с усвояването на средствата от европейските фондове, отколкото десетте страни, присъединили към съюза през 2004 г., заяви финансовият министър Пламен Орешарски.
Според него това е възможно, тъй като ще можем да се поучим от грешките на останалите държави.
Председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев отбеляза, че средната усвояемост на еврофондовете в новите страни членки е под 40%, като най-добре в това отношение се справя Естония и не толкова добре Полша и Унгария.
По думите на Орешарски правилата за кандидатстване за средства от присъединителните фондове на ЕС няма да бъдат много по-различни от тези, които съществуват сега по предприсъединителните инструменти - ФАР, ИСПА и САПАРД.
Работилите по програма ФАР може да бъдат сигурни, че са запознати на 90% и с изискванията след 1 януари 2007 г., увери той.
На въпрос на какви условия трябва да отговаря бенефициентът на средствата от еврофондовете Орешарски заяви, че на първо място той не трябва да е укривал данъци и да е имал сериозни финансови нарушения, като и просрочия на данъчни и осигурителни вноски. Освен това трябва да има история на компанията.
Това са всички условия, които поставя и една финансова институция за кредитоспособност на клиента си, обясни министърът.
Що се отнася до механизма на усвояване, той представлява възстановяване на вече направени разходи, като е възможно да има авансово и междинно финансиране в зависимост от конкретния договор.
Това означава, че разходите по един проект първо трябва да се направят и трябва да са оценени като допустими, съгласно изискванията на Европейската комисия, а бенефициентът трябва да е обезпечил предварително финансирането, независимо дали със собствени средства или от други източници.
Един проект трябва да включва пет основни елемента, за да получи финансиране - информация за бенефициента, информация за целите на проекта, дейностите, които ще се прилагат, финансови схеми и времеви график, уточни министър Орешарски.
Специално за общините правителството ще осигури през първите три години до 15% съфинансиране от централния бюджет. Ще бъде създаден и специален фонд, съвместно с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за финансиране на проекти по структурните и кохезионния фонд на ЕС, каза министърът.
В отговор на журналистически въпрос той заяви, че през следващата година правителството ще се стреми да реализира бюджетен излишък равен на тазгодишния, но с отчитане на вноската в бюджета на ЕС.
Ангажиментът е той да бъде 3% през 2006 г. и това е фискалната ни цел, допълни министърът.
Дефицитът по текущата сметка обаче е по-висок от миналата година. В закона за бюджета за 2006 г. е планиран нулев дефицит, а за следващата година ще бъде 0,8%, посочи още Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!