Я понската компания "Нисан" обяви, че разработва автомобил, който не позволява на шофьора да потегли, ако преди това е пил.
Мярката е част от широка кампания, която цели сериозно да намали броя на инцидентите, предизвикани от пияни водачи на моторни превозни средства.
В Страната на изгряващото слънце наказанията за тези, които сядат зад волана след употреба на алкохол, са драстични - стигат до 20 години затвор.
Дори и това обаче се оказва недостатъчно да реши проблема.
Чувствителността на обществото по този въпрос е допълнително изострена от неотдавнашен инцидент в град Фукуока, в който пиян шофьор прегази три деца.
Проектът, по който работи "Нисан", представлява вграден в автомобила дрегер, който обаче ще е свързан със запалителната система на колата, така че моторът да не може да бъде стартиран, ако системата хване шофьора, че е пил.
Японската компания проучва и "по-мек" вариант - стартирането на двигателя да става чрез въвеждане на ПИН-код. Той обаче ще е доста дълъг и сложен, така че да създава максимално затруднение за "почерпените" водачи.
След случилото се във Фукуока, 21 от 47-те префектури, на които е разделена Япония, заявиха, че въвеждат още по-строги санкции за шофьори, които си позволяват да карат, след като са пили.
Особено тежки ще са наказанията за държавни служители. Те рискуват да бъдат уволнени, не само ако самите седнат зад волана, употребили алкохол, но и ако дори само се возят в автомобил, управляван от пийнал водач.
Холандец организира изпит за шофиране на писта за подпийнали младежи, като така цели за цял живот да ги откаже от идеята да карат автомобил, след като са употребили алкохол, предаде Прес асосиейшън.
Карел Брокхуис от университета в Гронинген организира специалния си курс от 10 години в родния си град Емен.
За целите на обучението кандидатите първо пият алкохол, докато концентрацията му в кръвта им достигне забраненото от закона ниво. След това се качват в автомобила, с който трябва да направят слалом, да паркират и да спрат внезапно.
Брокхуис твърди, че досега никой от явилите се - около 160 души годишно, не е успял да премине изпита успешно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!