П рез последните три месеца измамите с банкови карти зачестиха, предупредиха експерти, които се занимават с този вид разплащания. Бумът е бил през ноември и декември покрай коледните пазарувания, но кражбите от банкомати продължават и сега.
На този етап не се съобщават имена на кредитни институции, на чиито банкомати измамниците са пробвали източване на карти, но се уточнява, че последните случаи са с една голяма и една средна банка.
"Над 90% от измамите са свързани с поставянето на скимиращо устройство на банкомата. Става въпрос за специално приспособление на процепа, където се пъха банковата карта, което копира за секунди информацията от магнитната лента. След това измамниците изготвят карта дубликат, върху която се записват откраднатите данни", обясниха експерти.
Основната цел е с дубликата да се изтеглят пари, а не толкова да се плащат стоки или услуги. За да проработи схемата обаче е нужен ПИН кодът. От банките съветват клиентите периодично да променят цифрите.
Вторият вид измама отново включва скимиране на данните при плащане в ресторант или магазин. "Престъпниците имат свой човек в заведението, който копира информацията от картата", обясниха специалистите.
Преди година и половина беше учредена Българска асоциация за сигурност при картовите разплащания, която се бори с такива източвания. На едно от последните й заседания е било решено банките членки да се уведомяват незабавно при засечен опит за точене на карти.
Процедурата е да се идентифицират веднага всички карти, които са ползвани през периода, в който се смята, че е протекло копирането на данни. После се уведомяват и притежателите им. Тези карти, независимо дали са издадени от банката - собственик на банкомата, или от друга, се блокират веднага.
Няколко банки, като ОББ например, вече са оборудвали своите банкомати с антискимиращи устройства, които силно затрудняват кражбата на данни. Дори престъпниците да успеят, устройството бързо установява източването.
Голяма част от банките разполагат и с мониторингова система, следяща за отклонения от обичайното поведение на картодържателя. Например, ако дадена карта досега е била използвана три пъти в месеца, като най-често теглените суми са били по 200 лв., зачестяването на транзакциите или драстичното увеличение на сумите се счита за подозрително.
В такива случаи от картовите центрове на банките се свързват с притежателя за справка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!