О мбудсманът Гиньо Ганев се е обърнал с предложение към главния прокурор и препоръка към министъра на икономиката и енергетиката за установяване законосъобразността на въведения платен контролно-пропускателен режим в "Слънчев бряг" и искане той да бъде отменен.
Омбудсманът е бил сезиран от председателката на Управителния съвет на Сдружение "Съюз на собствениците" - Слънчев бряг за режима в комплекса, въведен със заповед на изпълнителния директор на "Слънчев бряг" АД Малина Стратиева.
Оплакванията на жалбоподателя са, че достъпът на граждани, търговци, туристи и собственици на обекти, които влизат и излизат от курорта с превозни средства, е силно ограничен.
Поставени са бариери на всички входно-изходни артерии и се издават ограничен брой пропуски срещу заплащане.
Изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД се е позовавал на постановление на Министерския съвет, което с влизането в сила на Закона за туризма е загубил значението си и срокът на действието му е изтекъл.
Другите основания на заповедта - Закона за движение по пътищата и правилника за прилагането му също не съдържат разпоредби, които да подкрепят въведения режим за движението на МПС.
Според омбудсмана не е налице законово основание за въведените със заповедта суми за електронните магнитни карти, с които се осъществява влизането и движението на автомобили на територията на комплекса.
Законът за устройство на територията определя "Слънчев бряг" като курортен комплекс, предназначен за обществено ползване, което предполага, че и пътищата следва да са отворени за ползване, независимо дали собствеността върху тях е частна, аргументира се омбудсманът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!